Kompansasyon Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Kompansasyon Nedir?

Kompansasyon, tıp biliminde dengeleme, yerine koyma, telafi etme manasında kullanılmaktadır. Tıpta sık olarak kullanılan terimlerden biridir. Kompansasyon mekanizmaları ifadesini çok sık olarak duymuşsunuzdur. Tabi eğer tıp fakültesi öğrencisiyseniz 🙂

Özellikle vücut şoka girdiğinde artık temel ihtiyaçlarını karşılayamaz hale gelir. Temel ihtiyaçlar oksijen ve sıvı elektrolitlerdir. Bu ihtiyaçları karşılayamayınca kompansasyon mekanizmaları devreye girer.

kompansasyon nedir
Kompansasyon yerine koyma anlamına gelen tıbbi bir terimdir.

Vücutta genellikle bir yerde yetersizlik geliştiğinde farklı bir sistem yardımıyla yetersizlik giderilmeye çalışılır. İşte tam da bu giderilmenin adıdır kompansasyon. Bu konuyla ilgili olarak merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi alt taraftaki yorum kısmına yazınız. Yorumlarınızı bekliyor olacağım.

(Bu yazı ilk defa 23 Ağustos 2020 tarihinde yazılmıştır. Ardından 14 Aralık 2020 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın