Kollabe Nedir?

8
15919

Kollabe Nedir?

Kollabe, sönmüş, çökmüş anlamına gelmektedir.Tıp dilinde çokça kullanılan kelimelerdendir. Alttaki resim kelimenin kavranması için dikkatlice incelenmelidir.

Kollabe olmak ile ilişkili görsel
Kollabe olmak ile ilişkili görsel

Örneğin kollabe mesane demek, büzüşmüş, sönmüş mesane anlamına gelmektedir. Üstteki resimde normal akciğer ile kollabe olmuş akciğer farkını gözlemlemekteyiz. Kollabe olmuş akciğer olabildiğince küçülmüş ve büzüşmüştür.

Eklemek istedikleriniz yada merak ettikleriniz için yorum yazabilirsiniz. En kısa sürede dönüş yapacağız.

doktordanhaberler

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitimimi tamamladım. Şimdi Erzurum Karayazı ilçesinde aile hekimi olarak görev almaktayım. Bana erhan.yavuz@saglik.gov.tr veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

8 Yorum

 1. Iy gunler hocam sag akciger ust lob total kollebe goruluyor plevral kalinlasma var sag akciger alt lobta sekel ploroparankimal fibrotik septasyonlar ve hafif retukuler dansite artisi diyo

 2. Yapilan ilaçlı tomografi sonrası sonucunda Safra kesesi kollabedir. Ve her iki renal pelvis ektazik izlenmektedir koyu renkle yazılmış ne anlama geliyor acaba bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler

  • Merhaba Esra Hanım.
   Atelektazi, büzüşme anlamı taşımaktadır ancak akciğere özgü bir kavramdır. Kollabe olmak ise daha geniş anlamlıdır.Atelektazi olması akciğerin büzüşmesinden çok havalanma azlığı oluşması anlamına gelmektedir.
   İyi çalışmalar dilerim.

  • Merhabalar Melike Hanım, hoşgeldiniz.
   Akciğerinizi bir balon gibi düşünün. İçi hava doldukça gerilmektedir. Var olan bu gerilimin düşürülmesi için tip 2 pnömosit hücrelerinden sürfaktan adını verdiğimiz bir madde sentezlenir. Sürfaktan sayesinde akciğerler kollabe olmazlar.
   İyi çalışmalar dilerim.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here