Kollabe Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Kollabe Nedir?

Kollabe, sönmüş, çökmüş anlamına gelmektedir. Tıp dilinde çokça kullanılan kelimelerdendir. Alttaki resim kelimenin kavranması için dikkatlice incelenmelidir. Kollabe temelde kollaps kelimesinden türemiştir. Kollaps ise daralma, çökme manasında kullanılır.

Kollabe olmak ile ilişkili görsel
Kollabe olmak ile ilişkili görsel

Örneğin kollabe mesane demek, büzüşmüş, sönmüş mesane anlamına gelmektedir. Üstteki resimde normal akciğer ile kollabe olmuş akciğer farkını gözlemlemekteyiz. Kollabe olmuş akciğer olabildiğince küçülmüş ve büzüşmüştür. Aşağıya bıraktığım videoya dikkatlice göz gezdiriniz. Videoda akciğerin nasıl kollabe olduğunu, bu durumun röntgen filminde nasıl göründüğünü detaylıca göreceksiniz.

YouTube video

Eklemek istedikleriniz yada merak ettikleriniz için yorum yazabilirsiniz. CEvap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum 🙂

(Bu yazı ilk defa 2 Eylül 2016 tarihinde yazılmıştır. Ardından 2 Aralık 2020 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Kollabe Nedir?” üzerine 10 yorum

 1. Hocam benim ince bağısak jejunal anslar büyük ölçüde kollabe diyor ilsçlı bt sonucu bu ciddi bir durum mu

  Cevapla
 2. Iy gunler hocam sag akciger ust lob total kollebe goruluyor plevral kalinlasma var sag akciger alt lobta sekel ploroparankimal fibrotik septasyonlar ve hafif retukuler dansite artisi diyo

  Cevapla
 3. Erhan bey merhaba;
  Mesane kollabedir nedemek hasta için ne anlama gelir ve ne yapılması gerekir. Bilgilendirmenizi rica ederim.
  Teşekkürler

  Cevapla
 4. Yapilan ilaçlı tomografi sonrası sonucunda Safra kesesi kollabedir. Ve her iki renal pelvis ektazik izlenmektedir koyu renkle yazılmış ne anlama geliyor acaba bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler

  Cevapla
  • Merhaba Esra Hanım.
   Atelektazi, büzüşme anlamı taşımaktadır ancak akciğere özgü bir kavramdır. Kollabe olmak ise daha geniş anlamlıdır.Atelektazi olması akciğerin büzüşmesinden çok havalanma azlığı oluşması anlamına gelmektedir.
   İyi çalışmalar dilerim.

   Cevapla
  • Merhabalar Melike Hanım, hoşgeldiniz.
   Akciğerinizi bir balon gibi düşünün. İçi hava doldukça gerilmektedir. Var olan bu gerilimin düşürülmesi için tip 2 pnömosit hücrelerinden sürfaktan adını verdiğimiz bir madde sentezlenir. Sürfaktan sayesinde akciğerler kollabe olmazlar.
   İyi çalışmalar dilerim.

   Cevapla

Yorum yapın