Kollabe Nedir?

6
11330

Kollabe Nedir?

Kollabe, sönmüş, çökmüş anlamına gelmektedir.Tıp dilinde çokça kullanılan kelimelerdendir. Alttaki resim kelimenin kavranması için dikkatlice incelenmelidir.

Kollabe olmak ile ilişkili görsel
Kollabe olmak ile ilişkili görsel

Örneğin kollabe mesane demek, büzüşmüş, sönmüş mesane anlamına gelmektedir. Üstteki resimde normal akciğer ile kollabe olmuş akciğer farkını gözlemlemekteyiz. Kollabe olmuş akciğer olabildiğince küçülmüş ve büzüşmüştür.

Eklemek istedikleriniz yada merak ettikleriniz için yorum yazabilirsiniz. En kısa sürede dönüş yapacağız.

doktordanhaberler

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesinde Eğitimimi Sürdürmekteyim. Bana erhanyavuz@mail.com veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

6 Yorum

  • Merhabalar Melike Hanım, hoşgeldiniz.
   Akciğerinizi bir balon gibi düşünün. İçi hava doldukça gerilmektedir. Var olan bu gerilimin düşürülmesi için tip 2 pnömosit hücrelerinden sürfaktan adını verdiğimiz bir madde sentezlenir. Sürfaktan sayesinde akciğerler kollabe olmazlar.
   İyi çalışmalar dilerim.

  • Merhaba Esra Hanım.
   Atelektazi, büzüşme anlamı taşımaktadır ancak akciğere özgü bir kavramdır. Kollabe olmak ise daha geniş anlamlıdır.Atelektazi olması akciğerin büzüşmesinden çok havalanma azlığı oluşması anlamına gelmektedir.
   İyi çalışmalar dilerim.

 1. Yapilan ilaçlı tomografi sonrası sonucunda Safra kesesi kollabedir. Ve her iki renal pelvis ektazik izlenmektedir koyu renkle yazılmış ne anlama geliyor acaba bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here