Köhler Hastalığı

0
100

Köhler hastalığı çocukluk döneminde kemiklerde çeşitli streslere bağlı olarak ortaya çıkabilen kırıklarla seyreden ender bir hastalıktır. Ayak bölgesinde oluşacak kireçlenme ile ağrı ve şişlik ön plandadır. Çoğunlukla üç ile yedi yaş arasındaki çocuklarda görülür ve erkekleri kadınlara göre beş kat daha sık etkiler. Tipik olarak sadece bir ayak etkilenir.

Köhler hastalığı naviküler kemiğin avasküler nekrozudur.

Sıklıkla etkilenen kemiğin adı tarsal naviküler kemiktir. Bazı bilim çevrelerince genetik faktörlerin hastalığın oluşumunda rol alınabileceği öne sürülse de henüz kesin bir kanıt bulunamamıştır.

Köhler Hastalığı Belirtileri

Köhler hastalığının en sık görülen belirtileri ağrılı ve şişmiş ayak varlığıdır. Ayak kemikteki bozukluğa bağlı olarak şişecek ve gittikçe daha ağrılı bir hale gelecektir. Yürümek veya koşmak gibi eylemleri yapmak daha zor hale gelecektir.

Hastalık ilerledikçe kemiklerden birine giden kan akımında bozukluklar ortaya çıkar. Yeterli seviyede kan akımı sağlanamayınca kemiğin beslenmesi bozulacak ve dejenerasyona uğrayacaktır. Bu dejenerasyon progresif olabilmektedir.

Köhler Hastalığı Nedenleri

Köhler hastalığın kesin nedeni henüz tam olarak tespit edilmemiştir. Kalıtımsal olduğuu düşünen çevreler olsa da henüz buna dair bilimsel kanıtlar tam olarak sunulamamıştır. Aynı zamanda herhangi bir yaralanma ile bağlantısı olduğu gösterilememiştir.

Bazı ortopedi uzmanları Köhler hastalığının, ayaktaki kemiğin etrafındaki (naviküler kemiğin) bölgede bir yaralanma ile bağlantılı olabileceğine ve gecikmiş kemik oluşumu (ossifikasyon) sonucu oluşabileceğine inanmaktadır.

Yapısal zayıflık, kıkırdak oranının kemikteki artışından kaynaklanabilir. Naviküler kemik, ayağın hareket ettiren mekanizmanın bir parçası olduğu için, basınçlara, burulma ve dönme durumlarına maruz kalabilmektedir.

Köhler Hastalığı Tanısı

Köhler hastalığı tanısı iyi bir fizik muayene, detaylı bir anamnez ve röntgen yardımıyla konulur. Kapsamlı bir klinik değerlendirmenin ardından çekilen röntgen filmi ile patolojik durum ortaya çıkarılır ve teşhis edilir.

Aşağıdaki röntgen filminde naviküler kemiğin normal halini ve patolojik halini göreceksiniz:

kohler hastaligi
Köhler hastalığı için çekilen filmde naviküler kemiğin nasıl etkilendiğini görüyorsunuz.

Köhler Hastalığı Tedavisi

Köhler hastalığının standardize edilmiş bir tedavi protokolü bulunmamaktadır. Şu anda uygulamış olduğumuz tedaviler hastalarda ortaya çıkan spesifik semptomlara yöneliktir. Bazı çocuklar için özel destek ayakkabıları uygulanabillir. Aynı zamanda alçılama ve istirahat tedavinin temel parçalarından biridir.

Yararlanılan Kaynaklar:

  1. Rare Diseases : Kohler Disease
  2. Rare Database : Kohler Disease

Köhler hastalığı hakkında merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesinde Eğitimimi Sürdürmekteyim. Bana erhanyavuz@mail.com veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here