Kızlık Zarı Değerlendirmesi İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Kızlık Zarı Değerlendirmesi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Kızlık zarı, 2 ila 2.5mm genişliğinde, vajinanın 1 veya 2cm derinliğinde bunan elastik yapıda bir zardır. Bu zarın içerisinde ince damarlar bulunduğu için zarın ilişki ile yırtılması sonucunda hafif kanama görülür. Fizyolojik olarak işlevinin tam olarak çözülememiştir ancak toplum içerisinde bekaretin simgesidir. Bazı durumlarda ise kızlık zarı değerlendirmesi yapılma ihtiyacı doğabilmektedir. Bu ihtiyacı duyanlar kızlık zarı değerlendirilmesi için hangi bölüme gidilir merak ederler.

kizlik zari degerlendirilmesi icin hangi doktora gidilir
Kızlık zarı muayenesi nasıl yapılır ile ilişkili görsel.

Kızlık Zarının İşlevi Nedir?

Tıp dünyasında genel olarak kızlık zarının bir işlevinin olduğu söylenememektedir. Ancak bazı bilim adamları tarafından yapılan araştırmalarda özellikle bebeklik döneminden 12’li yaşlara kadar vajinadan içeriye girebilecek yabancı cisimlerden korunma işlevi görebilmektedir. Bu durum özellikle çeşitli nedenlerden dolayı nüfus eden durumlarda vajina enfeksiyondan korunmaktadır.

Kızlık Zarı Değerlendirmesi Nedir?

Kızlık zarı değerlendirmesi, bakirelik testi, Hymen muayenesi gibi farklı birçok isim ile telaffuz edilmektedir. Kızlık zarı değerlendirmesinin nedeni ise çeşitli olaylar sonrasında kızlık zarının bozulup bozulmadığının tespit edilmek istenmesidir. Diğer yandan yapılan bu test ile kızlık zarı tipide tespit edilebilmektedir.

Kızlık Zarı Bozulması Nedir?

Vajina içerisinde bulunan bu zarın çeşitli etkenler ile zarar görmesi sonucu bozulma durumudur. Kızlık zarı düşme, darbe, mastürbasyon veya vajinanın içerisinde zara zarar verebilecek bir cismin girmesi ve cinsel ilişki ile bozulabilmektedir. Tıp dilinde bu olaya Hymen Perforasyonu denmektedir. Kızlık zarının yırtılması ile bir miktar kanama da görülür.

İntakt Hymen Nedir?

İntakt Hymen terimi ise kişinin kızlık zarının hala var olduğunu ve zarın bozulmadığı anlamına gelen bir terimdir.

Kızlık Zarı Değerlendirmesi Neden Yapılır?

Kızlık zarı değerlendirmesi kişinin bakire olup olmadığının saptanmak istediği durumlar dışında da yapılabilmektedir. En sık karşılaşılan bakirelik durumunun tespitidir ancak bazı durumlarda ise özellikle çiftler ilk cinsel ilişkileri sonrasında kan gelmediği şikayeti ile de kızlık zarı değerlendirmesi yaptırmak isteyebilmektedir.

Evli olmayan kişiler ise mastürbasyon yaptıklarında kan ile karşılaştıklarında kızlık zarlarına zarar verip vermediğini öğrenmek için kızlık zarı değerlendirmesi talep edebilmektedir. Özellikle genç yaşlarda yaşanılan düşmeler, darbeler veya çeşitli kazalar nedeni ile kişiler kızlık zarının zarar görüp görmediğini öğrenmek isteyebilmektedir. Ayrıca bazı adli vakalarda kişinin cinsel zorlamaya maruz kalıp kalmadığı konusunda da bu değerlendirmeye başvurulabilmektedir. Vajinismus gibi hastalıklarda patolojik sonuçlar almak içinde bu yöntemler uygulanabilmektedir.

Kızlık Zarı Değerlendirmesi Nasıl Yapılır?

Kızlık zarı değerlendirmesi oldukça kolay ve kısa süre içerisinde gerçekleştirilen bir işlemdir. Kişi muayene yatağına yattıktan sonra vajinanın dış dudaklarını doktor el ile yana çekerek gözle muayene sonucunda kızlık zarı ile ilgili sonuçları bildirebilmektedir.

Kızlık Zarı Değerlendirmesi Kızlık Zarına Zarar Verir mi?

Kızlık zarının olup olmadığı konusunda yapılan teşhisler tamamen gözle yapılan bir teşhistir. Bu nedenle zara herhangi bir müdahale olmadığı için kızlık zararı bu işlemden zarar görmez.

Jinekolojik Muayenelerde Kızlık Zarı Bozulur mu?

Jinekolojik muayenelerde yapılacak muayeneye göre kızlık zarı bozulabilmektedir. Bu nedenle kişi jinekolojik muayene olmadan önce doktora bakire olduğunu belirtmeli ve muayenenin bu durum göz önünde bulundurularak yapılmasını sağlamalıdır. Muayene sonucunda bir hatanın olmaması için bu uyarı çok önemlidir.

Kızlık Zarı Değerlendirmesi İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Kızlık zarı değerlendirmesi için hangi bölüme gidilir konusunu merak edenler Jinekoloji bölümüne gitmelidirler. Bölümde gerekli olan bütün muayeneler yapılarak gerekli raporlar tutulmakta ve kızlık zarının var olup olmadığı belirtilmektedir.

Kişi Kendisi Kızlık Zarı Kontrolü Yapabilir mi?

Bu konuda şüphesi olan kişiler kesinlikle bu tarz bir eyleme başvurmamalıdırlar. Ayna yardımı ile bu tarz eğilimler ile kızlı zarı kontrol edilmek istenebilir. Ancak yanlış bir davranış ile zara zarar verme olasılığı bulunmaktadır. Bu nedenle bu kontroller sadece doktor kontrolünde yapılmalıdır.

Kızlık Zarı Değerlendirmesinin Yanılma Payı Var mıdır?

Bu muayene uzman doktorlar tarafından gözle yapılmaktadır. Oldukça kolay olmasının yanı sıra gözle görülebilen bir yapı olması nedeni ile doktorun yanılma payı yoktur. Yapılan muayene sonrasında değerlendirmelere güvenilebilir.

Kızlık Zarı Raporu Nereden Alınır?

Çeşitli durumlardan dolayı kızlık zarı raporunun alınması gerektiğinde adli tabipler devreye girmektedir. Rapor sadece adli tabipler tarafından verilebilmektedir. Ülkemizde hizmet veren devlet hastaneleri ve diğer özel hastanelerden böyle bir rapor alınamaz. Bu yazıdan sonra cinsel sorunlar için hangi bölüme başvurulur başlıklı yazımı okumanızı öneriyorum.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz. Yazılarımız mutlaka sitemizde hizmet veren bir hekim tarafından kontrol edilir. Bu nedenle uzman kadromuza güvenerek içiniz rahat bir şekilde okumaya devam edebilirsiniz...

“Kızlık Zarı Değerlendirmesi İçin Hangi Bölüme Gidilir?” üzerine 3 yorum

 1. Kız arkadaşımla küçük bir ilişki yaşadım bir kaç damla kan geldiğini söyledi ben bozulup bozulmadığını merak ediyorum hastaneye gittiğimiz de kadın doğumdan mı randevu almamız gerekir ve muayeneyi kadın mı yapar erkek mi kız arkadaşım tedirgin bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim

  Cevapla
 2. Kız arkadaşımla ilişkiye girdim kızlık zarim bozuldu dedi ama kan gelmedi eve gittiğinde fotoğraf atı iç çamaşırı kan olmuştu ama ilişkiye girdiğimizde penisimin uştunde kan yoktu

  Cevapla
  • Merhabalar Sercan Bey.
   Kızlık zarının değerlendirilebilmesi için muayene yapılması gerekmektedir. Bu konuyla ilgili verdiğiniz bilgiler ışığında herhangi bir bilgi vermek doğru olmayacaktır.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla

Yorum yapın