Kearns Sayre Sendromu: Göz Kaslarını Etkiler!

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Kearns Sayre Sendromu Nedir?

Kearns Sayre Sendromu, göz kaslarında ilerleyici felç, retina bozuklukları ve kardiyomiyopatinin eşlik ettiği nadir görülen bir bozukluktur. Genelde 20 yaş altındaki bireyleri tutma eğilimi göstermektedir.

kearns sayre sendromu
Kearns Sayre sendromuyla ilişkili görsellerden.

Hastalık ismini 1950 li yıllarda bu hastalığa yakalanan Kearns ve Sayre isimli hastalardan almıştır.

Kearns Sayre Sendromu Belirtileri ve Bulguları Nelerdir?

Bu hastalıkta genel olarak sık görülen belirtiler şu şekildedir:Kearns Sayre Sendromu: Göz Kaslarını Etkiler!

  • Pitozis olarak isimlendirdiğimiz göz kapağında sarkmalar
  • Retina dejenerasyonu
  • İskelet kaslarında güçsüzlük
  • İşitme bozuklukları

Kearns Sayre Sendromunun Nedenleri Nelerdir?

Bu sendrom kalıtsal bir hastalık olarak kabul görmemektedir ve buna neden olan DNA mutasyonlarının doğumdan sonra edinildiği düşünülmektedir.

Kearns Sayre Sendromunun Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kearns Sayre sendromunun 2017 itibariyle doğrudan bir tedavisi bulunmamaktadır. Bu hastalarda diyet değişikliği, fiziksel aktivite ve yaşam değişiklikleri faydalı olabilmektedir. Cerrahi müdahale ise yine semptomlara bağlı olarak yapılabilmektedir.

Yararlanılan Kaynaklar:

  1. https://ghr.nlm.nih.gov/art/large/ptosis.jpeg
  2. http://www.ojoonline.org/articles/2012/5/2/images/OmanJOphthalmol_2012_5_2_115_99377_f3.jpg

Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Bu makale, bir doktor tarafından yazılmış ve profesyonelce incelenmiştir. Sağlık ve tıp alanında genel bilgilendirme amacı taşır ancak kişisel tıbbi önerilerin yerine geçmez. Özel sağlık durumlarınızı değerlendirmek ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için lütfen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Profesyonel sağlık ekibimizi incelemek ve editöryal sürecimiz hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Diploma - Sertifika - Özgeçmiş

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2024'e girdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Sitemize yorum yazarak Yorum Politikası kurallarını kabul etmiş sayılırsınız. Yorumlarınızda asla tıbbi tavsiye vermeyin. Gerçek bir sağlık profesyoneli olsanız bile hastayı muayene etmeksizin vereceğiniz bilgilerin hastaya zarar verebileceğini unutmayın.

“Kearns Sayre Sendromu: Göz Kaslarını Etkiler!” üzerine bir yorum

  1. Sanırım doğuştan değil sonradan gelen bir hastalık? okuduğum kadarı ile bunu anlıyorum. Doğrudan bir tedavisinin olmaması da kötü bir durum. ALLAH hastalara Acil Şifalar versin.

    Cevapla

Yorum yapın