( Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. )

Kamburluk İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Kamburluk İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Genellikle oturma alışkanlıkları ile alakalı olarak ortaya çıkan en belirgin semptomlardan biri olan kamburluk, omurgada doğuştan ya da sonradan meydana gelen kayma, form bozukluğu ya da doku bozulması gibi nedenlerle de meydana gelebilir. Doğuştan ortaya çıkan omurga şekil bozukluğu, ilerleyen yaşlarda kamburluğun ortaya çıkmasında önemli rol oynarken tedavisi mümkün olarak kabul edilmektedir. Fakat gerekli önlemlerin alınmaması veya tedavinin ihmal edilmesi ilerleyen yaşla birlikte kamburluk rahatsızlığının kalıcı bir hastalığa dönüşmesini de tetikleyebilir.

kamburluk icin hangi doktora gidilir
Kamburluk için hangi bölüme gidilir ile ilişkili görsel.

Özellikle ilerleyen yaşla birlikte kemik yapısındaki zayıflama omurga kayması ya da şekil bozukluklarını ortaya çıkarırken beslenme alışkanlıkları ise kamburluk gibi rahatsızlıklarda önemli bir rol oynar. Vitaminsiz kalan ya da demir eksikliğine maruz kalan metabolizma, kemiklerin zayıf düşmesini ve kamburluk gibi şekil bozukluklarının ortaya çıkmasını tetiklerken, estetik açıdan da bir problem hâline gelebilir.

Gelişen tıbbi teknoloji imkânlarının sunduğu tedaviler sayesinde erken teşhisle birlikte tedavisi mümkün olan kamburluk, başlı başına uygulanan tedaviler ile değil, oturma ve beslenme alışkanlıklarıyla da ortadan kaldırılabilmektedir.

Dış etkenlerin ve beslenme alışkanlıklarının önemli bir rol oynadığı kamburluk, özellikle gelişme çağındaki çocuklarda da ortaya çıkmasıyla birlikte çeşitli tedavi imkânları yaratıyor. Henüz gelişme çağındaki çocuklarda ortaya çıkmasının en çok rastlanan iki nedeni oturma ve beslenme alışkanlığı olarak kabul edilebilir. Peki, kamburluk rahatsızlığının önüne geçmek için dikkate alınması gereken en önemli noktalar neler?

  • Oturma alışkanlıklarınızı metabolizmanıza ve omurga yapınıza zarar vermeyecek şekilde düzenlemek ileride oluşabilecek şekil bozukluklarının önüne geçebileceği gibi kamburluk gibi rahatsızlıkların da önünü kesebilir.
  • Öğrenci iseniz okul hayatınızda, çalışan iseniz iş hayatınızda özellikle hareketsiz bir yapıya sahip masa başı işte çalışıyor iseniz dik oturma pozisyonunu bir alışkanlık hâline getirmelisiniz. Kambur oturma pozisyonu ileride oluşabilecek kamburluk rahatsızlığına zemin hazırladığı gibi çeşitli eklem ağrılarının da sinyalcisi olabilir.
  • Tercih ettiğiniz yatak dışında gün içinde kullandığınız sandalye ya da koltuk gibi eşyalarda ortopedik modelleri tercih etmeli ve oturma ya da yatış pozisyonlarınızı doğru şekilde ayarlamalısınız.
  • Özellikle doktor tavsiyesi ile bir programa sadık kalmalı ve egzersiz alışkanlığı edinmelisiniz.
  • Düzenli spor yapmak yalnızca ileride oluşabilecek kamburluk rahatsızlığının önüne geçmekle kalmaz, bölgenin sağlıklı bir şekilde çalışmasını ve oluşabilecek eklem ağrılarının da önüne geçmenize yardımcı olur.
  • Oturma alışkanlıklarınızda olduğu gibi beslenme alışkanlıklarınızda da demir ve vitamin ağırlıklı bir beslenme programına sadık kalmalı ve beslenme alışkanlıklarınızı düzenli hâle getirmelisiniz. Özellikle bol sebze ve meyve tüketimi, kemiklerin ihtiyaç duyduğu demir ve vitamin eksikliğini gidermenize fayda sağlar.

Kamburluk için Hangi Doktora Gitmeliyim?

Omurga yapınızda herhangi bir kayma, şekilde bozukluğu ya da kamburluk rahatsızlığınız varsa, başvurmanız gereken bölüm Ortopedi kliniğidir. Doktor randevusu öncesi yukarıda bahsi geçen kriterler hakkında uzman hekim ile bilgi paylaşmanızda yarar var.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

“Kamburluk İçin Hangi Bölüme Gidilir?” üzerine 2 yorum

  1. Aynen resimde gorulen gibi bir durusum var farkina varfigimda dik durmaya calisiyorum ama kendiliginden ayni pozisyona donuyorum farkinda olmadan

    Cevapla

Yorum yapın