Kalın Bağırsak için Hangi Doktora Gidilir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Karşılaştığımız hastalıklarda doğru bölümlere başvurmamız oldukça önemlidir. Doğru bölümlere başvurmamız aynı zamanda tedavimizin de hızlı bir şekilde gerçekleşmesine katkıda bulunmaktadır. Bu nedenle  yaşadığımız sorunlara göre hangi doktora gitmemiz gerektiği konusunda bilgimizin olması bizim daha avantajlı olmamıza fayda sağlamaktadır. Kalın bağırsak ise vücudumuzun en önemli bölgelerinden birinden biridir. Bu bölgede oluşabilecek hastalıklar vücudun tamamını etkileyebildiği gibi kalın bağırsakta oluşan sorunların tespiti ile doktora başvurmak ve tedavi olmak çok önemlidir. Peki, kalın bağırsak için hangi doktora gidilir?

kalin bagirsak
Kalın bağırsak için hangi bölüme gidilir ile ilişkili görsel.

Kalın Bağırsak için Ne Zaman Doktora Gidilir?

Kalın bağırsak için ne zaman doktora gidilir konusunda kişi kendini çok iyi analiz etmelidir. Bazı durumlarda fazla  yemek tüketmek, çok acı yemek, bayat yemek tüketmek gibi biz çok nedenden dolayı bağırsaklarda sağlık sorunları oluşabilmektedir. Bu tip durumlarda genel olarak belirli bir süre sonra vücut kendini yenileyerek bu sorunları aşabilmektedir. Ancak kalın bağırsakta görülen sağlık sorunlarının şiddeti ve süreklilik göstermesi gibi durumlarla karşılaşılması durumlarında kesinlikle doktora başvurulmalıdır.

Kalın bağırsakta önemi düşük sağlık sorunları gerçekleşebileceği gibi çok ciddi sorunlarında görülmesi mümkündür. Bu nedenle kişi kendini inceleyerek özellikle bağırsakları ile ilgili sürekli olarak bir şikayette bulunması durumlarında hiç beklemeden doktora başvurmalıdır. Bu konuda erken teşhis çok önemli olduğu için ne kadar çok erken sağlık sorunu teşhis edilirse tedavinin olumlu sonuç verme olasılığı o kadar artabilir.

Kalın Bağırsak için Hangi Doktora Gidilir?

Kalın bağırsak ile ilgili sağlık sorunu yaşayanlar kalın bağırsak için hangi doktora gidilir sorusunu merak ederler. Bu konuda iki farklı bölüme başvurulabilir. Bunlardan biri İç Hastalıklar yani Dahiliye diğer bir bölüm ise Genel Cerrahidir. Eğer hastalığınız hakkında net bir bilginiz yoksa öncelikle Dahiliye bölümüne başvurulması daha doğrudur. Çünkü Genel Cerrahi genel olarak cerrahi durumlarının oluşması ile devreye girmektedir. Dahiliye bölümü gerekli tetkikleri yaptıktan sonra gerek duyduğunda Genel Cerrahi bölümüne sevk edebilir.

Kalın Bağırsağa Hangi Doktor Bakar?

Kalın bağırsağa hangi doktora bakar konusunda Dahiliye bölümüne başvurulabilir. Bu bölümde uzman olan doktor öncelikle gerekli tetkikleri yapacaktır. Bu konuda bir dizi test yapıldığı gibi hastanın şikayet hikayesi de dinlenmektedir. Toplanan bu verilere göre doktor eğer varsa hastalık teşhisini yaparak gerekli tedavilerin başlamasını sağlar.

Kalın Bağırsak için Hangi Bölümden Randevu Alınmalıdır?

Şikayetleri için randevu almak isteyenler kalın bağırsak için hangi bölümden randevu alınmalıdır sorusunu merak ederler. Bu konuda öncelikle Dahiliye bölümünden randevu alınabilir. Dahiliye bölümü uzmanı gerekli tetkikleri yaptıktan sonra tedavi için ayrıca Genel Cerrahi bölümüne de hastayı sevk edebilir. Bu durum tamamen hastalığın durumuna ve çeşidine göre değişebilmektedir. Tedavi gerekli bölüme sevk edilmesi ile devam ettirilebildiği gibi Dahiliye bölümünde de tedavi devam ettirilebilmektedir.

Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz. Yazılarımız mutlaka sitemizde hizmet veren bir hekim tarafından kontrol edilir. Bu nedenle uzman kadromuza güvenerek içiniz rahat bir şekilde okumaya devam edebilirsiniz...

Yorum yapın