İyatrojenik (İatrojenik) Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

İyatrojenik ya da farklı bir deyişle iatrojenik, genellikle bir hekim ya da cerrah tarafından tıbbi tanı ve tedavi prosedürlerine göre yanlışlık yapılan uygulamalara verilen isimdir. Hekim ya da diğer sağlık profesyoneli uygulaması gereken işlemlerde bir yanlışlık yaptığında ortaya çıkan durum veya komplikasyonlar için bu tıp terimi kullanılır.

Örnek verecek olursak hekim hastalığın tanısını koydu ve yanlış bir ilaç tedavisi başladı. Bu hata nedeniyle istenmeyen etkiler ortaya çıktıysa bu durum iatrojenik bir yaklaşım halini almaktadır.

iyatrojenik nedir
İyatrojenik tıpta istenmeden yapılarak ortaya çıkan patolojik duruma verilen isimdir.

Normalde Hipokrat’ın temel prensiplerinden bir tanesi “önce zarar verme” ilkesidir. Tanıya veya tedaviye giden yolda bazen hatalar ortaya çıkabilmektedir. Bu hatalar iyatrojenik hastalıkları ya da patolojileri ortaya çıkarabilmektedir. Bu noktada iatrojenik tıbbi terimiyle ilgili merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazınız. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

(Bu yazı ilk defa 23 Ağustos 2016 tarihinde yazılmıştır. Ardından 2 Kasım 2020 tarihinde güncellenmiştir.)

Bu makale, bir doktor tarafından yazılmış ve profesyonelce incelenmiştir. Sağlık ve tıp alanında genel bilgilendirme amacı taşır ancak kişisel tıbbi önerilerin yerine geçmez. Özel sağlık durumlarınızı değerlendirmek ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için lütfen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Profesyonel sağlık ekibimizi incelemek ve editöryal sürecimiz hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Diploma - Sertifika - Özgeçmiş

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2024'e girdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Sitemize yorum yazarak Yorum Politikası kurallarını kabul etmiş sayılırsınız. Yorumlarınızda asla tıbbi tavsiye vermeyin. Gerçek bir sağlık profesyoneli olsanız bile hastayı muayene etmeksizin vereceğiniz bilgilerin hastaya zarar verebileceğini unutmayın.

Yorum yapın