İrritasyon Fibromu

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️

İrritasyon Fibromu Nedir?

İrritasyon Fibromu, genelde ısırma hattı ya da gingivodental kenar boyunca bukkal mukozada ortaya çıkar. Skuamöz mukoza ile örtülü, az sayıda infla­matuvar hücre içeren nodüler fibröz doku kitlesinden oluşur.

irritasyon fibromu
İrritasyon Fibrom ile ilişkili görsel.

Bu lezyonun tedavisinde ise cerrahi olarak tam eksizyon yapılmaktadır.


Aklınıza takılanları ve eklemek istediğiniz konuları alt taraftaki yorum paneline yazabilirsiniz. En kısa sürede cevap vereceğiz.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2020'yi bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“İrritasyon Fibromu” üzerine 2 yorum

  1. İrritasyon fibromuile uyumlu. Dil lezyon eksizyon tanısı koyuldu ne demek oluyor. Dilimden ameliyatla biyopsi alındığında bu tanıyı koydular

    Cevapla

Yorum yapın