İrritasyon Fibromu Nedir? Belirtileri, Tanısı ve Tedavisi

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

İrritasyon Fibromu Nedir?

İrritasyon Fibromu, genelde ısırma hattı ya da gingivodental kenar boyunca bukkal mukozada ortaya çıkar. Skuamöz mukoza ile örtülü, az sayıda infla­matuvar hücre içeren nodüler fibröz doku kitlesinden oluşur.

irritasyon fibromu
Tıpta irritasyon fibromu, kronik tahriş veya yaralanma sonucu oluşan bir lezyondur.

Genellikle kronik tahriş sonrasında oluşur. En temel nedenlerinden birisi budur.

Tanısının konması için iyi bir fizik muayenenin ardından bazı tetkikler ve tahliller istenebilir.

Bu lezyonun tedavisinde ise cerrahi olarak tam eksizyon yapılmaktadır ancak tedavi hastaya özeldir ve kişisel olarak planlanır.


Aklınıza takılanları ve eklemek istediğiniz konuları alt taraftaki yorum paneline yazabilirsiniz. En kısa sürede cevap vereceğiz. Yorumlarınızı bekliyoruz.

Bu makale, bir doktor tarafından yazılmış ve profesyonelce incelenmiştir. Sağlık ve tıp alanında genel bilgilendirme amacı taşır ancak kişisel tıbbi önerilerin yerine geçmez. Özel sağlık durumlarınızı değerlendirmek ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için lütfen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Profesyonel sağlık ekibimizi incelemek ve editöryal sürecimiz hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Diploma - Sertifika - Özgeçmiş

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2024'e girdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Sitemize yorum yazarak Yorum Politikası kurallarını kabul etmiş sayılırsınız. Yorumlarınızda asla tıbbi tavsiye vermeyin. Gerçek bir sağlık profesyoneli olsanız bile hastayı muayene etmeksizin vereceğiniz bilgilerin hastaya zarar verebileceğini unutmayın.

“İrritasyon Fibromu Nedir? Belirtileri, Tanısı ve Tedavisi” üzerine 3 yorum

  1. Merhaba, dilimin sol yanında ortada fibroma var, irritasyon fibromu, 9 yıl önce gebelikte dilimin gece ısırmıştım. Cerrahi olarak çene cerrahi uzmanına yada KBB uzmanına hangisine gitmem gerekir. Teşekkürler.

    Yanıtla
  2. İrritasyon fibromuile uyumlu. Dil lezyon eksizyon tanısı koyuldu ne demek oluyor. Dilimden ameliyatla biyopsi alındığında bu tanıyı koydular

    Yanıtla

Yorum yapın