Irlen Sendromu

1
507

Irlen Sendromu Nedir?

Irlen Sendromu, gözümüz aracılığıyla beyne iletilen bilgilerin işlenmesinde meydana gelen hatalar sonucu ortaya çıkan hastalığa verilen isimdir. Oküler bir problem olmamakla beraber bir algı bozukluğudur. Tıp dünyasında kullanılan diğer adları Meares Irlen SendromuScotopic Sensitivity Sendromu, Skotopik Duyarlılık Sendromu dur.

Irlen sendromu

Irlen Sendromu Nedenleri Nelerdir?

Bu hastalığa neden olan genetik mekanizmanın henüz çözülemediği bilinmektedir. Bazı durumlarda travma sonrası beyin hasarını takiben ortaya çıkabilir. Genellikle dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, kronik yorgunluk sendromu gibi hastalıklara benzer özelliklere sahiptir. Yapılan son çalışmalarla beraber APOB adı verilen bir genin bu hastalıklarla ilişkili olduğu ileri sürülmektedir.

Irlen Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Irlen hastalığının belirtileri kişiden kişiye göre oldukça çok farklılıklar göstermektedir. Konsantre olma, çalışma ve odaklanma gibi günlük çalışma performansını etkileyebileek yeteneklerimizi etkiler.

Genelde yorgunluk, kaygı, baş ağrısı, odaklanma sorunu görülür. Bunların dışında :

  • Metin okurken birçok zorluklarla karşılaşırlar.
  • Yazarken zorlanırlar.
  • Derinlik algısında büyük problemler mevcuttur.
  • kelimeleri okurken bulanık olduğunu veya kaybolduğunu görebilir.

Irlen Sendromu Ayrıcı Tanısına Giren Hastalıklar Nelerdir?

Üst tarafta belirttiğimiz semptomlar aslında başka hastalıkların belirtileri ile karışabilir. Bu açıdan asperger sendromu, irritabl bağırsak sendromu, kısa barsak sendromu gibi hastalıklara dikkat etmek gerekmektedir. Irlen hastalığında görülen disleksi sadece okuma değil yazma ve konuşmayıda etkiler.

Irlen Sendromu Nasıl Tedavi Edilir?

Irlen sendromu şu an için tamamiyle iyileştirilebiir bir hastalık değildir ancak tedavi yönetimi olabildiğince özenli yapılmalıdır.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesinde Eğitimimi Sürdürmekteyim. Bana erhanyavuz@mail.com veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

Bu Yazıya Toplamda 1 Yorum Yapılmıştır.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here