İridektomi

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

İridektomi Nedir?

İridektomi, korneanın arka tarafındaki iris adını verdiğimiz yapının bir kısmının çıkarılması işlemine verilen isimdir. Cerrahi olarak yapıldığı gibi günümüzde bu işlem lazerle de yapılabilmektedir. Birkaç farklı şekilde yapılabilmektedir.

iridektomi nedir
İridektomi birkaç farklı şekillerde yapılabilen cerrahi bir prosedürdür.

İridektomi Türleri

Bu prosedürün bilinen türleri şunlardır:

  • Periferik İridektomi
  • Sektör İridektomi
  • Optik iridektomi

İridektomi Komplikasyonları

En sık görülen komplikasyonları şöyle sıralayabiliriz:

  • Kanama
  • İnsizyon yerinde skarlama
  • Gözde basınç bozuklukları
  • Enfeksiyon riski
  • Katarakt oluşum riski

İridektomi Prognozu

Lazer iridektominin prognozu uzun vadede genellikle iyidir. Göz içi basınç düşürülür.  Yavaş bir büyüme oranına sahip olan melanom varlığında tedavi sonrası 5 yıllık hayatta kalım %98 99 aralığındadır.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın