İntima Tıp Dilinde Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

İntima Nedir?

İntima, iç tabaka, damar iç zarı manasında kullanılmaktadır. Tıpta sık olarak kullanılan terimlerden biridir. Bağ ve elastik doku ile desteklenen bir organın (örneğin kan damarları) en içteki zarı ya da tabakası olarak bilinmektedir. Aşağıdaki resmi dikkatlice inceleyiniz.

Damarın yapısını görüyorsunuz.

Bir kan damarının üç farklı tabakası bulunmaktadır. Bunlar tunika eksterna, tunika media ve tunika intimadır. Tunika intima resimde de gördüğünüz gibi en içteki tabakadır. Alttaki resmide mutlaka dikkatlice inceleyiniz.

İntima yani en iç tabakayı görüyorsunuz.

Üstteki resimde en içteki tabaka olan intima bölgesinde hiperplazi olduğunu görüyorsunuz. Bu noktada hiperplazi teriminin ne anlama geldiğini öğrenmek için hemen https://doktordanhaberler.com/hiperplazi/ linkine tıklayınız.

İntima teriminin ne alama geldiğini kavradığınızı düşünüyorum. Merak ettiklerinizi veya eklemek istediklerinizi alt taraftaki yoruma yazabilirsiniz. Cevaplamaktan mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın