İnfiltrasyon Nedir?

17
10459

İnfiltrasyon Nedir?

İnfiltrasyon, genellikle akciğer filmlerinde sıklıkla görülen kelime anlamı olarak sızıntı anlamına gelen tıbbi bir ifadedir.

 

Genellikle bir hastalık sürecinin bir parçasıdır. Sıklıkla akciğerde sıvı birikmesi gibi durumlarda ortaya çıkmaktadır. Akciğerde sıvı birikmesinin temel nedeni ise enfeksiyonlar ve bazı diğer hastalıklardır. Bu hastalıklardan en sık akla geleni sarkoidozdur.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesinde Eğitimimi Sürdürmekteyim. Bana erhanyavuz@mail.com veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

17 Yorum

  • Merhaba Ayşe Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Akciğerlerde infiltrasyon görülmesi genellikle o akciğerde sıvı birikmesi sonucunda oluşmaktadır. Sıvı birikmesi ise yüksek olasılıkla akciğerde bir enfeksiyon olduğunu göstermektedir.
   En doğru ve detaylı bilgiyi doktorunuz akciğer filminizi muayene bilgilerinizle beraber değerlendirip size söyleyecektir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

 1. Akciğer parankim alanlarında aktif infiltrasyon,kitlesel lezyon izlenmiştir.Her iki akciğer alt lobda minimal sekel değişiklikler ve havalanma artışı gösteren alanlar mevcuttur
  Bu tam olarak be anlatıyor?

  • Merhabalar Ersin Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Akciğerlerinizin alt tarafında havalanma artışı görülmüş. Havalanma artışı bronşlarda aktivite fazlallığı olduğunu gösterir. Genelde astım, amfizem tarzı hastalıklarda görülmektedir. Raporda yazan bu bulguların anlam kazanabilmesi için sizin muayene bilgilerinizle beraber değerlendirilmesi gerekmektedir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

 2. Hocam iyi günler babamda 13×16 mm spiküle infültrasyon ve 4-5 mm subpreval nodül tespit edildi sizce kanser mi? Geri kalan bütün her şey olağan durumda 30 yıllık sigara geçmişi var.

  • Merhabalar Batuhan Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Bu boyutlarda bu tipte bir lezyon hakkında kanser mi sorusun cevap verebilmek için manyetik rezonans görüntüleme, PET, BT, HRCT gibi ileri görüntüleme tetkiklerinden yardım alınmalıdır. Dolayısıyla benim size söyeyeceklerim tahminden öteye geçemeyecektir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

  • Merhabalar Ercan Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Raporunuzda yazan ifadeler herhangi bir hastalığı isaret etmiyor ancak bu durumun sizin muayene bilgilerinizle es zamanlı olarak incelenmesi neticesinde en dogru sonuc elde edilecektir. Dolayısıyla sizi muayene eden hekiminizin degerlendirmesi daha doğru olacaktır.
   Sağlıklı ve mutlu gunler dilerim.

   • 10 yıl önce tüberküloz tedavisi görmüştüm.5 yıl önce de askerde kontrol amaçlı film çekildi o zaman akciğer de kis var boyutu çok küçük denildi.bu kis i de geçmişte gördüğüm tüberküloz tedavisinde kullanılan ilaçlar ın ardından kalan iz olarak yorumlandı
    Bu da benzer birsey olabilir mi acaba???

 3. Selam hocan ûst batim da.Pankreas boyutları tabiidir.kuyruk bölümünde yaklaşık 30 mm çapindabiralanda konularda duzlesme ve parankimde hafif derecelik homojen dansite artisi izlenmektedir.ne demek hocam

 4. Toraman’ın simetrik trakea orta hattadı Akciğer parankiminde aktif infiltratif yer kaplayıcı lezyon saptandı. Kardio Toradik oran (KTO) maksimal fizyolojik üst sınırdadır Aort Topuz’u belirgindir. Her iki hiller ve perihler alanlarda bronkovaskuler izler belirgindir. Nedemektir

 5. Hocam torunumu balgamli öksürüğü olduğu için çocuk Dr.’na götürdük. Çekilen akciğer grafisinde Sağ akciğerde perihiler pnömonik infiltrasyon görüldüğünü zatürre diye hastaneye yaratılması gerektiği söylendi. çocukta ateş ve benzeri durum mevcut değil.Bunun açılımı ne demek. Vereceğiniz bilgi için şimdiden teşekkür ederim.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here