İnfiltrasyon Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

İnfiltrasyon Nedir?

İnfiltrasyon, genellikle akciğer filmlerinde sıklıkla görülen kelime anlamı olarak sızıntı anlamına gelen tıbbi bir ifadedir.

 

Genellikle bir hastalık sürecinin bir parçasıdır. Sıklıkla akciğerde sıvı birikmesi gibi durumlarda ortaya çıkmaktadır. Akciğerde sıvı birikmesinin temel nedeni ise enfeksiyonlar ve bazı diğer hastalıklardır. Bu hastalıklardan en sık akla geleni sarkoidozdur.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“İnfiltrasyon Nedir?” üzerine 21 yorum

 1. Merhaba hocam. son çekilen BT sonucunda ”sağ parakardiak inf alanı paradiaf alandahomogene yakın dansite artışı nedeniyle TH BT istendi, yaygın kistik açıklıklariçeren infiltrasyon nedeniyle YEAH önerildi.(tetkik – tedavi amaçlı)” bu teşhis ne demektir bilgi verebilirseniz müteşekkir kalırım.
  Not :1991 ve 2010’da kist hitatik ameliyatları geçirdim.
  Saygılarımla..

  Cevapla
 2. Akciger filmimde her iki akciger alanlarında aktif infiltrasyon lehine bulgu saptanmıştır diyor
  Buna ne neden olmustur ve doktora gitmesek ilerde büyük bi sıkıntı çıkabilirmi
  Şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
 3. LOMBER SPİNAL MR İNCELEMESİ
  merhabalar hocamn 1962 dogumlu annemın kalca ıcı ve bacak agrı sikayetiyle beyin cerrahına gittik ve bize tatmin edici bilgiler vermedi asagıda özetlmiş oldugum MR sonucuna göre ne yapmalıyız şimdiden teskurler. lomber spinal mr incelemsi inceleme sagittal t2 fse, sagittal t1 fse .aksiyal t2 fse kesitlerde ile elde olunmustur. .Torakolomber spinal aksda acıklgı sola bakan skolyoz bulunmaktedır. .En buyugu s1 de olmak üzere inceleme alanına giren vertebra korpuslarında yaygın olarak düzensiz sınrılı t1,t2 hipointens sklerotik natürde yaygın infiltratif lezyonlar bulunmaktadır.(met yönünden tetkiki önerilir) .l4-l5 diskinde dejeneratif sinyal degişikliği ve posterior sag lateral minimal protrüzyon haff dural kese indentasyon, sag lateral reseste hafif derecede darlık bulunmaktadır. .l5 -s1 düzeyinde dejeneratif sinyal degişikliği posterior sol paramedian nonkompresif minimal protrüzyon mevcuttur. .spimnal kanal ve intervertebral foramen genişlikleri dogal sınır içindedir. s1 -s2 – s3 düzeylerinde tarlov kistlerı vardır. . Konus medüllaris normal konfigürasyondadır. iliginiz için çok tesekkur ederim .

  Cevapla
 4. hocam selamlar iş için akciğer grafiğiçekildim yazan aynen şöyle

  kalp büyüklüğü enine kesitte kardio-thorasic indexe göre normal sınırlardadır
  akciğer sol parakardialde peribronşial kabalaşmalar-bronş duvar kalınlaşmaları izlenmektedir.
  net sınırlı infiltrasyon ,kitlesel lezyon saptanmadı.
  her iki hilus ve mediasten normal olarak izlenmektedir.
  her iki diyafragma yükseklikleri normal,konturları düzenlidir.
  her iki kosto-frenik ve kardio-frenik sinüsler açıktır.
  inceleme alanına giren kemik yapılarda patoloji saptanmamıştır.
  radyolojik tanı: bronşit

  Cevapla
 5. Heterojen infiltrasyon nedir benim oğlum losemi hastası idi sepsis e yakalandı 16 gün önce kaybettim

  Cevapla
 6. Hocam torunumu balgamli öksürüğü olduğu için çocuk Dr.’na götürdük. Çekilen akciğer grafisinde Sağ akciğerde perihiler pnömonik infiltrasyon görüldüğünü zatürre diye hastaneye yaratılması gerektiği söylendi. çocukta ateş ve benzeri durum mevcut değil.Bunun açılımı ne demek. Vereceğiniz bilgi için şimdiden teşekkür ederim.

  Cevapla
 7. Toraman’ın simetrik trakea orta hattadı Akciğer parankiminde aktif infiltratif yer kaplayıcı lezyon saptandı. Kardio Toradik oran (KTO) maksimal fizyolojik üst sınırdadır Aort Topuz’u belirgindir. Her iki hiller ve perihler alanlarda bronkovaskuler izler belirgindir. Nedemektir

  Cevapla
 8. Selam hocan ûst batim da.Pankreas boyutları tabiidir.kuyruk bölümünde yaklaşık 30 mm çapindabiralanda konularda duzlesme ve parankimde hafif derecelik homojen dansite artisi izlenmektedir.ne demek hocam

  Cevapla
 9. Selam hocam raporumda sağ akciğer lob anterobazal segmentbilişkesindeatelek tazik değişikliklerile non homojen infiltrasyon alani izlendi ne demek tşk

  Cevapla
 10. Hocam akciger filminde
  Sinusler ve apekler açık.
  Sağ subclaviküler bölgede intiltratif lezyonlar var.
  Yaziyo onemli birsey mi

  Cevapla
  • Merhabalar Ercan Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Raporunuzda yazan ifadeler herhangi bir hastalığı isaret etmiyor ancak bu durumun sizin muayene bilgilerinizle es zamanlı olarak incelenmesi neticesinde en dogru sonuc elde edilecektir. Dolayısıyla sizi muayene eden hekiminizin degerlendirmesi daha doğru olacaktır.
   Sağlıklı ve mutlu gunler dilerim.

   Cevapla
   • 10 yıl önce tüberküloz tedavisi görmüştüm.5 yıl önce de askerde kontrol amaçlı film çekildi o zaman akciğer de kis var boyutu çok küçük denildi.bu kis i de geçmişte gördüğüm tüberküloz tedavisinde kullanılan ilaçlar ın ardından kalan iz olarak yorumlandı
    Bu da benzer birsey olabilir mi acaba???

    Cevapla
 11. Hocam, sol parakardiak alanda dansite artışı (infiltrasyon ?) ileri tetkiki önerilir
  Ne demek istenmiştir? Ciddi midir? Teşekkürler

  Cevapla
 12. Hocam iyi günler babamda 13×16 mm spiküle infültrasyon ve 4-5 mm subpreval nodül tespit edildi sizce kanser mi? Geri kalan bütün her şey olağan durumda 30 yıllık sigara geçmişi var.

  Cevapla
  • Merhabalar Batuhan Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Bu boyutlarda bu tipte bir lezyon hakkında kanser mi sorusun cevap verebilmek için manyetik rezonans görüntüleme, PET, BT, HRCT gibi ileri görüntüleme tetkiklerinden yardım alınmalıdır. Dolayısıyla benim size söyeyeceklerim tahminden öteye geçemeyecektir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 13. Merhaba
  Midemde biyopsi sonucu mononukleer iltihabi hucre infiltrasyon u cikmis
  Aydinlatirsaniz sevinirim.

  Cevapla
 14. Akciğer parankim alanlarında aktif infiltrasyon,kitlesel lezyon izlenmiştir.Her iki akciğer alt lobda minimal sekel değişiklikler ve havalanma artışı gösteren alanlar mevcuttur
  Bu tam olarak be anlatıyor?

  Cevapla
  • Merhabalar Ersin Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Akciğerlerinizin alt tarafında havalanma artışı görülmüş. Havalanma artışı bronşlarda aktivite fazlallığı olduğunu gösterir. Genelde astım, amfizem tarzı hastalıklarda görülmektedir. Raporda yazan bu bulguların anlam kazanabilmesi için sizin muayene bilgilerinizle beraber değerlendirilmesi gerekmektedir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
  • Merhaba Ayşe Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Akciğerlerde infiltrasyon görülmesi genellikle o akciğerde sıvı birikmesi sonucunda oluşmaktadır. Sıvı birikmesi ise yüksek olasılıkla akciğerde bir enfeksiyon olduğunu göstermektedir.
   En doğru ve detaylı bilgiyi doktorunuz akciğer filminizi muayene bilgilerinizle beraber değerlendirip size söyleyecektir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla

Yorum yapın