( Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. )

İndentasyon Nedir?

İndentasyon Nedir?

İndentasyon, çentikleşme, çukurlaşma anlamına gelmektedir. Tıpta sık olarak kullanılan terimlerden biridir. Çentikleşmenin olabilmesi için girinti ve çıkıntılara ihtiyaç vardır. Konuyu daha iyi kavrayabilmeniz için alttaki resmi bırakıyorum. Dikkatlice inceleyiniz.

indentasyon nedir
İndentasyon girinti ve çıkıntılara verilen isimdir.

Yandaki resimde var olan girinti ve çıkıntılarda indentasyon kelimesine karşılık gelir.

Ayrıca sertlik kelimesinin eş değeri olarak kullanıldığı bilinmektedir.

İndentasyon, indentation kelimesinin Türkçe’ye geçmiş halidir ve Fransızca kökenlidir.

İndentasyon Nedir Tıp?

Bu terim tıp biliminde genellikle anatomik yapıların girintilerinin veya çıkıntılarının ifade edilebilmesi amacıyla kullanılmaktadır.

İndentasyon Ne İşe Yarar?

İndentasyon terimi en sık olarak tıp ve inşaat sektörlerinde kullanılır. İnşaat sektöründe ne işe yaradığına geldiğine çok değinmeyeceğim ancak tıp sektöründe içinde bulunulan durumu ifade edebilmek için kullanılır.

Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konunun alt tarafında yer alan yorum bölümüne yazmanız haline cevaplayacağım. yorumlarınızı bekliyorum 🙂

“İndentasyon Nedir?” üzerine 8 yorum

 1. Distal torakal vertebra karpus ende platelerde multiple seviyede schmorl nodülu ile uyumlu intentasyon izlenmistir.Intervertebral disklerde dejeneratif sinyal kayıplarına baglı T2A sinyal degişikliği izlenmesi.Bu sonuclar hakkinda bilgi verirseniz sevinirim.Aşırı sırt agrısı icin yapılan tetkik sonucu

  Cevapla
  • L2-3 İV diskte posterior santral protrüzyon izlendi. Tekal keseye anteriordan indentasyon mevcuttur. Tedavisini nasıl yapmalıyım.

   Cevapla
 2. LOMBER MR KLİNİK: TEKNİK: Çok sekanslı çok düzlemli inceleme yapılmıştır. BULGULAR: Lomber lordozda hafif azalma vardır. Vertebra korpus yükseklikleri ve sinyal intensiteleri normaldir. İntervertebral disk yükseklikleri ve sinyal intensiteleri doğaldır. L4-5 diskinde sağ foraminal farlateral herniasyon mevcuttur. Sağ nöral foramen inferiordan daralmış olup, sağ L4 sinir köküne indentasyon söz konusudur. Diğer seviyelerde aşikar disk hernisi bulgusu saptanmamıştır. Tüm düzeylerde spinal kanal ön-arka çapı normal olup tekal keseye indentasyon bulgusu saptanmadı. Nöral arkus elemanları normal olarak değerlendirilmiştir. Spinal kord L1 düzeyinde sonlanmaktadır. Konus medüllaris intensitesi homojendir. Paraspinal yumuşak dokular tabiidir.

  Cevapla
  • Merhabalar Ömer Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Sırtınızda omurlarınızın olduğu bölgede L4 isimli sinirde bası olmuş. Bu basının ne anlama geldiği,ciddi bir şeye işaret edip etmediği, tedavi edilip edilmeyeceği gibi bilgiler için muayene olduğunuz doktora başvurmanız gerekmektedir. Benim muayene etmeksizin bir şeyler söylemem olasılıktan öteye geçmeyecektir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
   • Boyutlar 55×65×60 mm ölçülmüş olup hipertrofik görümünde şu anki sonuçlara göre nasıl yorumlarsınız size hocam çok tşk ederim

    Cevapla
 3. omber lordoz korunmuştur. Vertebra korpus köşelerinde hafif dejeneratif sivrileşmeler izlenmektedir. L4, L5, S1 vertebra korpuslarında metalik fiksatörlere ait dens imajları ve L4, L5, L5-S1 intervertebral disk mesafesinde postop dens oluşumlar izlenmektedir. L5 vertebra korpusunda end platolarda minimal yükselik kaybı-fokal sklorotik değişiklikler izlenmektedir. Operasyon bölgesinde posterior elemanlarda defektif görünüm mevcuttur. L2-3 düzeyinde dural keseye hafifçe temas gösteren diffüz bulging görünümü mevcuttur. L3-4 düzeyinde dural keseye indentasyon oluşturan diffüz bulging görüntülenmiştir. L4-5 ve L5-S1 düzeyinde postop dens oluşumların meydana getirdiği yoğun artefakt nedeniyle diskopati açısından sağlıklı değerlendirme yapılamamıştır.

  Cevapla
  • Merhabalar Necmi Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Rapor sonucunuzda ameliyat bölgesinin ve bazı omurlarda minimal değişimler tespit edilmiş. Bu değişimlerin ciddi bir anlam taşıyıp taşımadığının anlaşılabilmesi için muayene bulgularına vakıf olunması gerekir. Bu açıdan bu sonucu muayene olduğunuz hekime yorumlatırsanız daha sağlıklı bilgiler verecektir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 4. Sağ vertebral arter ince, sol dominanttır. Sol vertebral arterin beyin sapı düzeyine indentasyonu izlenmektedir

  Cevapla

Yorum yapın