Hunter Sendromu Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Hunter Sendromu,iduronat 2 sülfataz enzimi eksikliği ve ya hiç olmaması neticesinde gelişen bir lizozomal depo hastalığına verilen addır.Dr. Charles Hunter tarafından 1917 yılında tanımlanmıştır.Genetik bir bozukluktur.Diğer adı Mukopolisakkaridozis Tip 2 ‘dir.

hunter-sendromu-nedir

Daha çok erkekleri tutma eğilimi göstermektedir.Hastalıkta yukarıda bahsettiğimiz enzimin eksikliği sonucu GAG’ların miktarları artmaya ve birikmeye başlarlar.GAG miktarı normalin üstüne çıktıkça belirtiler ortaya çıkmaya başlamaktadır.

Hunter Sendromu Nasıl Tanı Alır?

Genetik bir hastalık olduğundan ötürü tanı 2 3 yaş civarında konur.Tanı konması için ek testlere ihtiyaç vardır.Bu testlerde genel olarak yukarıda bahsettiğimiz GAG miktarını ölçerek tanıya yardımcı olurlar.

En yaygın kullanılan test GAG İdrar testi’dir.Ancak bu test kesin tanı koydurmaz.Kesin tanı ise özel biyopsilerle konulabilir.

Hunter Sendromu Belirti ve Bulguları Nelerdir?

En yaygın görülen bulguların başında zeka geriliği gelir.Bunlara ek olarak :

  • Belirgin Ses Değişiklikleri
  • Kalp ile İlgili Problemler
  • Orta ve İç Kulakta İşitme Problemleri
  • Karaciğer ve Dalak Büyümeleri
  • Büyüme Geriliği
  • Yüz Hattında Önemli Değişiklikler
  • Bazı Psikiyatrik Problemler eşlik eder.

Yararlandığım Kaynaklar :


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi yorum kısmından yazabilirsiniz.Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın