Hipersekresyon Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Hipersekresyon, aşırı salgı, aşırı salgılama anlamına gelmektedir.Tıpta sıkça kullanılan kelimelerden biridir. Endokrin bezlerinin ya da vücudumuzdaki salgı üreten yapıların aşırı şekilde çalışması sonucu üretilen salgı seviyesinin ciddi şekilde artması olarak tariflenebilir. Peki hipersekresyon ne demek?

Hipersekresyon özet olarak aşırı bir şekilde sekresyon üretilmesi anlamına gelir. Aşırı sekresyon üretilmesi durumudur. Sekresyon terimi hakkında bilgi almak için aşağıdaki bağlantıyı takip ediniz.

https://doktordanhaberler.com/sekresyon

Hiper terimi ise normalde fazla ya da yüksek manalarında kullanılır. Bu terim ile ilgili olarak aklınıza takılan şeyleri yorum bölümüne yazınız. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Hipersekresyon Nedir?” üzerine 3 yorum

 1. Iyi günler hocam benim midemde çok fazla asit salgısı var gün içinde mutlaka asit kusuyorum acı su seklinde endoskopi yapıldı hipesekresyon diyo kronik gastrit yaziyo ne önerirsiniz hocam bana ilaç yada mide koruyucu olarak cunki lansor,Nexsuim, rennie,gaviscon artık fayda etmiyo

  Cevapla
  • Merhabalar Selda Hanım,öncelikle geçmiş olsun.
   Muayene bilgileriniz, tetkik ve tahlil sonuçlarınıza hakim olmadan size en uygun ilacı öneremem tahmin edeceğiniz üzere. Sizin yapmanız gereken tekrar endoskopiyi yapan doktorunuza giderek tedavinin başarılı olmadığı söylemektir. Doktorunuz farklı tedavi uygulayacaktır. Mideyi yemek borusunu gören bir hekimle görmeyen bir hekimin önerisi aynı olmayacaktır. İnternet ortamından edindiğiniz bilgilerle ilaç başlamayınız.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 2. ben 14 senedir mide hastalığı çekiyorum endoskopi yapıldı hipersekresyon,reflü ve gastirit çıktı sonuçta verdikleri ilaçlar yan etki yaptı bırakmak zorunda kaldım ve şimdi ağrılarım arttı ve şiddetlendi yeniden endoskopi yaptırmak istemiyorum çünkü hiçbir işe yaramıyor başka tedavi yöntemleri varmı bilgilendirirseniz sevinirim iyi günler dilerim

  Cevapla

Yorum yapın