Hiperdens

4
7272

Hiperdens Nedir?

Hiperdens, genelde radyoloji tetkikleri açıklamalarında kullanılır ve bulunduğu dokuya oranla daha yoğun doku içeren anlamı taşır.

Hiperdens Alan Nasıl Anlaşılır?

Hiperdens alan, filmlerde normal dokuya göre daha beyaz görünür. Bunun sebebi, X ışınlarının yoğun dokudan daha zor geçmesi ve bu ışınların plakaya normal dokudakine göre daha az ulaşmasıdır.  Doktorlar radyolojik sonuçları incelerken hiperdens alan olup olmadığına dikkat ederler.

hiperdens ile ilgili görsel

Hiperdens Alanın Kanserle İlişkisi Var Mıdır?

Radyolojik incelemelerde buna saptanırsa iyi huylu veya kötü huylu tümör olabileceği için inceleme yapması gerekebilir. Buna en sağlıklı karar verecek kişi doktorunuzdur.

Yayımlamamızı istediğiniz konular veya bize sormak istediğiniz sorular varsa iletişime geçebilirsiniz.

Yeşil Reçete adlı yazımı okumak için tıklayınız

4 Yorum

 1. Merhaba doktor bey. İstanbul’dan yaziyorum ve tüm batı incelemelerden bir sonuç çiktı.
  Sol üreter distalde lümen içerisinde 1.5 mm çapta hafif hiperdens içerik gözlenmiştir. Milimetrik kalkül ya da hiperdens proteinöz içerik lehine değerlendirilmiştir. Klinik -lan korelasyon önerilir.
  Sonuçlara bakan op dr. cerrahisiydi ve bana : ‘Su iç (2.5litre ) ve taş kendi düşürülür. Yani endişelenecek bir şey yok ‘dedi. Tamam. Tek anlamadım bir şey var: ….” ya da hiperdens proteinöz içerik lehine ” ne demek ? Kalkülden başka bir şey ,ne olabilir? Acaba, Üroloji bölümün bir kontrol daha yapmam gerek? Şimdiden çök teşekkürler ve iyi çalışmalar dilerim.

 2. Mrb doktor bey, size alt batın inceleme sonucum hakkinda bilgi alacaktim.
  Sag iliak kemikte sakruk komsulugunda medüller kemik seviyesinde yaklasik 15×10 mm boyutunda hiperdens görünüm mevcuttur.( osteom) Direkt grafilerle korelasyonu uygundur .
  Ne anlama geldigini ogrenmek istiyorumda yardimci olur musunuz? Tesekkur ederim simdiden

  • Merhabalar Cemile Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   İnceleme sonucunuzda olmaması gereken bir lezyon saptanmış ancak bu lezyonun tam olarak ne olduğu, sizi nasıl etkilediği ve neler yapabileceği ile ilgili bilgiler için röntgen çekilmesi ve muayene bulgularınız eşliğinde yeniden değerlendirilmesi istenmiş. Hekiminiz gerekeni yapacaktır.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here