Hiperdens Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Hiperdens, genelde radyoloji tetkikleri açıklamalarında kullanılır ve bulunduğu dokuya oranla daha yoğun doku içeren anlamı taşır.

Hiperdens Alan Nasıl Anlaşılır?

Hiperdens alan, filmlerde normal dokuya göre daha beyaz görünür. Bunun sebebi, X ışınlarının yoğun dokudan daha zor geçmesi ve bu ışınların plakaya normal dokudakine göre daha az ulaşmasıdır.  Doktorlar radyolojik sonuçları incelerken hiperdens alan olup olmadığına dikkat ederler.

Hiperdens Alanın Kanserle İlişkisi Var Mıdır?

Radyolojik incelemelerde buna saptanırsa iyi huylu veya kötü huylu tümör olabileceği için inceleme yapması gerekebilir. Buna en sağlıklı karar verecek kişi doktorunuzdur.

Yayımlamamızı istediğiniz konular veya bize sormak istediğiniz sorular varsa iletişime geçebilirsiniz.

Yeşil Reçete adlı yazımı okumak için tıklayınız

Photo of author

Dr. Abdurrahman İnen

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden 2017 yılında mezun oldum. Siz değerli ziyaretçilerimiz için 2017 yılından beri Doktordan Haberler platformunda içerikler üretiyorum. 2018 yılında aile hekimliği sertifikası alarak Bitlis'te aile hekimliği yapmaya başladım. Şu anda Bitlis'te Mutki Koyunlu Aile Sağlığı Merkezi'nde aile hekimi olarak hizmet veriyorum. Bana ulaşmak için 0434 714 31 17 telefon numarası ile doğrudan aile sağlığı merkezini arayabilirsiniz.

“Hiperdens Nedir?” üzerine 18 yorum

 1. Merhaba sol böbrek toplayıcı sistemde grace 1 hidronefroz mevcut olur pelvis çapı 12mm dir
  Bu ne demek oluyor

  Cevapla
  • Merhabalar Dilek Hanım,öncelikle geçmiş olsun.
   Bu rapor sonucunuzu mutlaka sizi muayene eden hekime, bir dahiliye uzmanına ya da nefroloji uzmanına gösteriniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 2. Merhaba doktor bey acaba bu sonuçta ne demek isteniyor.

  “Frontal lobda her iki tarafı da ilgilendiren ağırlıklı olarak orta hat yerleşimli 4 cm boyutlu nispi hiperdens nodüler bir alan izlenmiştir” .

  Cevapla
 3. Iyi akşamlar doktor bey devamlı iyileşmeyen boğaz ağrım var devamlı antibiyotikler ve ben FMF hastasiyim bu sefer yutkunmasa zorluk gece bir den nefes darlığı olmaya başladı KBB doktoruna gittim burundan boğaza kamera indirildi ultrason ama bir şey görünmüyor dendi iğneleri vurdur tekrar gittim bir rahatlama olmadı bu sefer ilaçlı termografi çekildim ve sonuç sol SCM kas izlenmemektedir ucuma duzeyi solda orofarinkste 16×22 mm lenf nodüller hiperdens yumuşak doku kitlesi söz konusudur tetkik onerilir dendi sizin görüşünüzü sizden rica ederim

  Cevapla
 4. Hocam iyi günler. Yaklaşık 2 gün önce çektirdiğim kafa tomogrofi raporunda “İnterhemisferik fissürde orta hattın solunda quadrigeminal sistem posteriorunda ve porterior sağ kesiminde duvar kalsifikasyonlara ait hiperdens görünümler görüldü.” diye bir not yazılı

  Doktorumuz bunun kireçlenme olduğu ve zararsız olduğunu söyledi ama içime kurt düştü. Sizce daha kapsamlı tetkik yaptırmam gerekir mi?

  Cevapla
  • Merhabalar Cengiz Bey,öncelikle geçmiş olsun.
   Yüksek olasılıkla hekiminizin bahsettiği gibidir ancak tomografi görüntülerini görmeksizin size net birşeyler söylemem doğru olmayacaktır. Dilerseniz farklı bir hekime yanınıza görüntüleri alarak başvurup fikir alabilirsiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 5. Sag yumurtalıkta flebolit ile uyumlu hiperdens görüldü 2adet ne anlama.geliyor hoca m bilgilendirimisiniz acaba simdiden teşekkürler

  Cevapla
 6. Sağ akciğerde orta zonda santral yerleşimli vasküler yapı- milimetrik boyutlu nodül ayrımı net olarak yapılamayn hiperdens görünüm mevcuttur. takibi önerilir.
  sağ hiper bölgede dolgunluk mevcuttur.
  üst torakal vertebral kolonda açıklığı sağa bakan ılımlı skolyoz mevcuttur.
  filmim bu şekildedir. hocam acil ne olduğunu öğrenmek istiyorum. yardımcı olurmusunuz. teşekkürler

  Cevapla
 7. Merhaba,
  Sol böbrek kontuarında düzensizlikler mevcuttur(sekel atrofik değişiklikler) sağ böbrek boyutu kompansitesi artmıştır. Sol böbrek üst pol kortekste düzgün konturlu 15×13 mm boyutta kortekse göre hiperdens solid lezyon izlendi.
  Karaciğer kaudat lobda 2cm çapta sınırları net olarak ayırt edilemeyen hipodens lezyon şüphesi mevcuttur.
  Bunun anlamı nedir, yardımcı olabilir misiniz? Şimdiden teşekkür ederim.

  Cevapla
 8. İyi günler. Benim yapılan tomografide sağ böbrekte grade1 hidronefroz görünümü izlendi. Sol böbrekte alt uç trasasesi komşuluğunda resolizyon kaybı nedeni ile üreter alt uçtan net sınırları ile ayırt edilemeyen yaklaşık 3.5 mm çaplı hiperdens odak izlendi tanısı var. Bu ne anlama geliyor acaba? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  Cevapla
  • Meraba doktorum
   Sağ parietalkemikte muhtemel eski fraktüre ait deformasyon dikkati çekmiştir
   Mezensefalon sağ yarımı talamus inferioru seviyesinde
   1-1.5 cm hiperdens yapı mevcuttur
   Açıklamasını yaparmısınız lütfen

   Cevapla
 9. Mrb doktor bey, size alt batın inceleme sonucum hakkinda bilgi alacaktim.
  Sag iliak kemikte sakruk komsulugunda medüller kemik seviyesinde yaklasik 15×10 mm boyutunda hiperdens görünüm mevcuttur.( osteom) Direkt grafilerle korelasyonu uygundur .
  Ne anlama geldigini ogrenmek istiyorumda yardimci olur musunuz? Tesekkur ederim simdiden

  Cevapla
  • Merhabalar Cemile Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   İnceleme sonucunuzda olmaması gereken bir lezyon saptanmış ancak bu lezyonun tam olarak ne olduğu, sizi nasıl etkilediği ve neler yapabileceği ile ilgili bilgiler için röntgen çekilmesi ve muayene bulgularınız eşliğinde yeniden değerlendirilmesi istenmiş. Hekiminiz gerekeni yapacaktır.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
   • Beyin BT İncelemesi

    Teknik; 5 mm kesit kalınlığında aksiyel planda yapılan BT tetkikinde;

    Bulgular;

    Beyin orta hat yapıları normal konumdadır.

    Vertekse yakın lokalisazyonda falks serebri komşuluğunda solda yaklaşık 9×5 mm boyutunda hafif hiperdens görünüm izlenmektedir. Ekstra aksiyel yerlesimli bir menenjiom odağını düşündürmekte olup kontrastlı kranial MRG ile birikte değerlendirilemsi uygun olacaktır.

    Cevapla
 10. Merhaba doktor bey. İstanbul’dan yaziyorum ve tüm batı incelemelerden bir sonuç çiktı.
  Sol üreter distalde lümen içerisinde 1.5 mm çapta hafif hiperdens içerik gözlenmiştir. Milimetrik kalkül ya da hiperdens proteinöz içerik lehine değerlendirilmiştir. Klinik -lan korelasyon önerilir.
  Sonuçlara bakan op dr. cerrahisiydi ve bana : ‘Su iç (2.5litre ) ve taş kendi düşürülür. Yani endişelenecek bir şey yok ‘dedi. Tamam. Tek anlamadım bir şey var: ….” ya da hiperdens proteinöz içerik lehine ” ne demek ? Kalkülden başka bir şey ,ne olabilir? Acaba, Üroloji bölümün bir kontrol daha yapmam gerek? Şimdiden çök teşekkürler ve iyi çalışmalar dilerim.

  Cevapla
  • Geçmiş olsun Birsu Hanım. Sonuçlarınızda yazan ‘Hiperdens protein içerik’ yazısı sizin için önemli değil. siz günde 2.5 lt su içmeye devam ediniz. Bol su bütün taş çeşitlerini düşürmeye yardımcı olur. Sağlıklı günler dilerim.

   Cevapla

Yorum yapın