Hiperdens

2
2178

Hiperdens Nedir?

Hiperdens, genelde radyoloji tetkikleri açıklamalarında kullanılır ve bulunduğu dokuya oranla daha yoğun doku içeren anlamı taşır.

Hiperdens Alan Nasıl Anlaşılır?

Hiperdens alan, filmlerde normal dokuya göre daha beyaz görünür. Bunun sebebi, X ışınlarının yoğun dokudan daha zor geçmesi ve bu ışınların plakaya normal dokudakine göre daha az ulaşmasıdır.  Doktorlar radyolojik sonuçları incelerken hiperdens alan olup olmadığına dikkat ederler.

hiperdens ile ilgili görsel

Hiperdens Alanın Kanserle İlişkisi Var Mıdır?

Radyolojik incelemelerde buna saptanırsa iyi huylu veya kötü huylu tümör olabileceği için inceleme yapması gerekebilir. Buna en sağlıklı karar verecek kişi doktorunuzdur.

Yayımlamamızı istediğiniz konular veya bize sormak istediğiniz sorular varsa iletişime geçebilirsiniz.

Yeşil Reçete adlı yazımı okumak için tıklayınız

2 Yorum

  1. Merhaba doktor bey. İstanbul’dan yaziyorum ve tüm batı incelemelerden bir sonuç çiktı.
    Sol üreter distalde lümen içerisinde 1.5 mm çapta hafif hiperdens içerik gözlenmiştir. Milimetrik kalkül ya da hiperdens proteinöz içerik lehine değerlendirilmiştir. Klinik -lan korelasyon önerilir.
    Sonuçlara bakan op dr. cerrahisiydi ve bana : ‘Su iç (2.5litre ) ve taş kendi düşürülür. Yani endişelenecek bir şey yok ‘dedi. Tamam. Tek anlamadım bir şey var: ….” ya da hiperdens proteinöz içerik lehine ” ne demek ? Kalkülden başka bir şey ,ne olabilir? Acaba, Üroloji bölümün bir kontrol daha yapmam gerek? Şimdiden çök teşekkürler ve iyi çalışmalar dilerim.

    • Geçmiş olsun Birsu Hanım. Sonuçlarınızda yazan ‘Hiperdens protein içerik’ yazısı sizin için önemli değil. siz günde 2.5 lt su içmeye devam ediniz. Bol su bütün taş çeşitlerini düşürmeye yardımcı olur. Sağlıklı günler dilerim.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here