Hiperaldosteronizm Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Hiperaldosteronizm Nedir?

Hiperaldosteronizm, Böbrek üstü bezlerinin aşırı çalışmasından oluşan hastalık anlamına gelmektedir.Tıpta sık olarak kullanılan terimlerden biridir.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Hiperaldosteronizm Nedir?” üzerine bir yorum

  1. hocam mrhb.8-9 senedir hipertansiyon hastasıyım.ilaçlarımı rutin kullanıyorum.ancak son 3 aydır inatçı bi şekilde tansiyonum düşmedi.19-20-21/10-11-12 civarı.(kabızlık ve istem dışı kas hareketleri dahil)bu şikayetlerle ege üniversitesinde nefroloji profuna gittim.tahlil ve tetkikler sonucu tanı olarak primer hiperaldosteronizm denildi.sol böbrek üstü bezimde 11mm çapında adenoma rastlandı.cerrahi müdahaleye yönlendirildim.sorum şu;bu operasyonda böbrek üstü bezi komple mi alınıyor yoksa sadece kitle mi alınıyor?böbrek üstü bezi kalıyor mu?

    Cevapla

Yorum yapın