Hibernasyon Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Hibernasyon Nedir?

Hibernasyon, kış uykusu manasında kullanılmaktadır.Tıpta sık olarak kullanılan terimlerden biridir.   
doktordanhaberler

Bu makale, bir doktor tarafından yazılmış ve profesyonelce incelenmiştir. Sağlık ve tıp alanında genel bilgilendirme amacı taşır ancak kişisel tıbbi önerilerin yerine geçmez. Özel sağlık durumlarınızı değerlendirmek ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için lütfen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Profesyonel sağlık ekibimizi incelemek ve editöryal sürecimiz hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Diploma - Sertifika - Özgeçmiş

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2024'e girdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Sitemize yorum yazarak Yorum Politikası kurallarını kabul etmiş sayılırsınız. Yorumlarınızda asla tıbbi tavsiye vermeyin. Gerçek bir sağlık profesyoneli olsanız bile hastayı muayene etmeksizin vereceğiniz bilgilerin hastaya zarar verebileceğini unutmayın.

“Hibernasyon Nedir?” üzerine 2 yorum

 1. Anterolateral duvarda skar saptanan %24 hastada Viabilite doku myokard canlılığının belirlenmesi amacıyla PET/BT çalışmasında;
  Anterolater skar %24 apikal ve antoroseptal alanda metabolik kusuru muhtemelen kronik hibernasyona bağlı olduğundan klinik korelasyonu önerilir.

  Cevapla
  • Merhabalar Recep Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Çekilen bilgisayarı ve pozisyonel emisyon tomografisinde : kalbinizin vücudunuza kan pompalamasını sağlayan kasların oluşturduğu tabaka yani miyokard tabakasında uzun yıllar boyunca bazı etkilere maruz kalması sonucu ortaya çıkmış bazı bulgular ortaya çıkmış. Ön ve yan duvar incelemeside yapılmış ancak bu incelemelerin anlamlı hale gelebilmesi için hastayı muayene eden hekime gösterilmeli ve hekim bu bigiler ışığında sizi tekrar değerlendirmelidir.
   Sağlıklı bir hayat dilerim.

   Cevapla

Yorum yapın