Heyde Sendromu

0
668

Heyde Sendromu Nedir?

Heyde Sendromu, aort darlığına eşlik eden gastrointestinal kanamaların görüldüğü bir hastalığa verilen isimdir. 1958 yılında Edward C. Heyde tarafından tanımlanmıştır. Oldukça nadir görülen bir hastalık olduğundan dolayı literatürdeki olgu sayısı sınırlıdır. Yaygınlığı hakkında kesin bilgiler mevcut değildir.

heyde sendromu nedir

Heyde Sendromunun Belirtileri

Nadir de olsa bazı durumlarda burun kanaması görülebilmektedir. Aort darlığı ve gastrointestinal kanamalar genellikle yaşlılarda görüldüğü için bu sendrom daha çok ileri yaştaki bireylerde ortaya çıkar.

Heyde Sendromunun Tedavisi

Heyde sendromunun tedavisi aort darlığının ortadan kaldırılması ya da semptomlarının azaltılması ve gastrointestinal kanamaların durdurulması ya da kontrol altına alınması ile başlayacaktır. Darlıkların ortaya çıkardığı sorunlardan kurtulmak için kapak replasmanları tedavi çözümleri arasındadır.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitimimi tamamladım. Şimdi Erzurum Karayazı ilçesinde aile hekimi olarak görev almaktayım. Bana erhan.yavuz@saglik.gov.tr veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here