Hering Kanalı Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir.

Hering Kanalı,karaciğer hücrelerinin arasında bulunan safra kanaliküllerinin duktus bilefarusa girmeden önce aldığı isimdir.Kanal histolojik olarak basit kübik epitelden oluşmuştur.

Ewald Hering,bu kanalı keşfettikten sonra kendi soyadını kanala vermiştir.

Resimde gördüğünüz üzere kanalikuslar BD ile gösterilen Duktus Bilefarusa girmeden önce Hering-Kanalı formasyonuna dönüşürler.

 

Hering Kanalı Ne İşe Yarar ?

Hering-Kanalı ile ilişkili bir görsel
                                                            Hering-Kanalı ile ilişkili bir görsel

Safra sıvısı salgılandıktan sonra en küçük taşıma birimi olan kanaliküllere gelir.Ardında Hering-Kanalı aracılığıyla DB’ye ve hepatik kanala geçer.

Ek olarak Primer Biliyer Siroz gibi hastalıklarda bu kanal yok edilir.

Aşağıdaki videoda gelişmiş bir görüntüleme yöntemiyle Hering-kanalını gözlemleyebileceksiniz :

Yararlandığım Kaynaklar :


Merak ettiklerinizi yorum kısmından sorabilirsiniz.Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Ben Kimim? 2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2020'yi bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :) Eğitimim: Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi (2010 - 2016) Çalıştığım Kurumlar: Narman İlçe Devlet Hastanesi Şenkaya İlçe Devlet Hastanesi Tekman İlçe Devlet Hastanesi Akşar Aile Sağlığı Merkezi Karayazı Aile Sağlığı Merkezi Bana Nasıl Ulaşabilirsiniz? Bana sağlık sorularınız için erhan.yavuz@saglik.gov.tr mail adresinden, teknik konular için 05530742801 telefon numarasından ulaşabilirsiniz. Tıbbi sorularınızı yalnızca yorum bölümlerine yazmanız halinde cevaplıyorum Muayenehane Bilgileri: Türkiye'nin herhangi bir bölgesinde muayenehanem yoktur. Muayene kabul etmemekteyim. Sadece internet üzerinden herhangi bir ücret talep etmeksizin siz değerli hastalarımın sorularına cevaplar veriyorum. Adresim: Yeni Mahallesi, Çakmak Sokak, Karayazı Aile Sağlığı Merkezi, PK:25830 Karayazı/ERZURUM

“Hering Kanalı Nedir?” üzerine 12 yorum

  1. Genelde veterinerlikte kullanılan bir kelimedir ve dediğiniz gibi blefarusa açılmadan önceki haline verilen isimdir.

    Cevapla
  2. Kısaca hering geçidi anlamına gelmektedir. Bir geçidin kısa adı işte.Bundan ibaret.

    Cevapla

Yorum yapın