Hemoglobin Konsantrasyonu Nedir? Kaç Olmalıdır?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Hemoglobin Konsantrasyonu, yetişkin bir insanda, çocuklarda veya bebeklerde hemoglobin düzeyine verilen isimdir. Tıp dilinde sıkça kullanılmaktadır. Peki hg konsantrasyonu kaçtır?Normal olması gereken sınırlar aşağıdaki gibidir.

Erkekler için alt sınır 13,5 g/dL

Kadınlar için alt sınır 11,5 g/dL

Ancak bu değerlerin laboratuvardan laboratuvara değişiklik gösterebileceğini unutmayınız.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Hemoglobin Konsantrasyonu Nedir? Kaç Olmalıdır?” üzerine 2 yorum

 1. merhaba hocam.ben antrenör olarak çalışıyorum.hemoglobin konsantrasyon düzeyinin aerobik kapasite ile ilişkisi nedir.saygılarımla

  Cevapla
  • Merhaba Çetin Bey, hemoglobin konsantrasyonu arttıkça vücudumuz daha fazla oksijen tutabilecek ve bu tutulan oksijen ile daha fazla besin yakacaktır. Yakılan besinler bildiğiniz üzere bize enerji olarak geri dönecek ve aerobik kapasitemizi artiracaktır.
   İyi çalışmalar dilerim.

   Cevapla

Yorum yapın