Hemoglobin Elektroforezi Nedir? Nasıl Yorumlanır?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Hemoglobin Elektroforezi Nedir?

Hemoglobin Elektroforezi, kişinin hemoglobin yapısı hakkında bilgi sahibi olunması için yapılan bir testtir. Hemoglobin bir proteindir ve vücutta belirli seviyelerde bulunması gerekir. Normal değerlerinin dışına çıkması çeşitli hastalıklara işaret edebilmektedir. Bu nedenle yapılan bu test ile hemoglobin proteinin değerler ölçülür. Bu test en çok Akdeniz kansızlığı hastalığının teşhisi için kullanılmaktadır.

hemoglobin elektroforezi nedir
Hemoglobin elektroforezi ile ilişkili görsel.

Akdeniz kansızlığı hastalığı taşıyıcısının alyuvarlarının çapları küçüktür. Yapılan testte MCV değerinin düşük olması bu nedenledir. Diğer yandan bazı nedenlerle Hemogram testi yaptırmış ve MCV değeri düşük kişiler Hemoglobin Elektroforezi testini de yaptırması gerekir. Hemoglobin A2 değerinin yüksek çıkması Akdeniz kansızlığının olduğu anlamına gelmektedir. Test sonuçları uzman doktor tarafından yorumlanması gerekir.

Hemoglobin Elektroforezi Normal Değerleri

Vücudumuzda bulunan her yapının belirli bir düzeyde bulunması gerekir. Normal düzeylerin altına inmeleri veya üzerine çıkmaları çeşitli hastalıklar nedeni ile gerçekleştiği için bu tarz veriler kişide bulunan hastalıkları göstermektedir. Hemoglobin Elektroforezi normal değerleri ise 3 farklı şekilde analiz edilmelidir. Yapılan test sonrasında HbA, HbA2 ve Hbf değerleri elde edilir. Her değerin kendine göre bir normal değer aralığı bulunmaktadır.

HbA değerinin normal değerleri %95 ile 98 arasında olması gerekmektedir. HbA2 değerinin normal değerleri ise %2 ile 3 arasında olması gerekmektedir. HbF değerinin normal değerleri ise %2’nin altında olması gerekmektedir. Bu değerlerin dışında geçekleşen her değer araştırılmalı ve gerekli tetkikler doktor tarafından yapılmalıdır.

Hemoglobin Elektroforezi Nasıl Yapılır?

Hemoglobin Elektroforezi bir kan tahlili testidir. İnceleme yapılacak kişiden alınan bir miktar kan incelenerek sonuçlar belirlenir. Kan verecek kişinin ise aç veya tok olması kan sonuçlarını etkilemektedir. Laboratuvarda ise alınan kan üzerinden HbA, HbA2 ve Hbf değerleri ayrı ayrı incelenir. Hemoglobin Elektroforezi nasıl yapılır konusunda yapılacak test çok sıkmasına karşı analizi yapacak olan kişinin birçok noktaya dikkat ederek sonuçları belirlemesi gerekir.

Öncelikle hemoglobin yapıları incelenmelidir. Hemoglobin yapılarında anormal bir durumun olup olmadığı araştırılır. Burada tespit edilen sorunlar için ileri seviye araştırmaların yapılması da gerekebilir. Hemoglobin zinciri yapısında gerçekleştirilen bu analizler ile araştırmalar en doğru bir şekilde yapılmaya yetkililer tarafından çalışılır.

Hemoglobin Elektroforezi Testi Kaç Günde Çıkar?

Hemoglobin Elektroforezi testi kaç günde çıkar sorusunun cevabı değişiklik gösterir. Her kan tahlili belirli bir araştırma sonucunda yorumlanmaktadır. Burada hastanenin olanakları oldukça önemlidir. Büyük  hastanelerde yapılan Hemoglobin Elektroforezi testi genel olarak öğleden önce verildiğinde gün içerisinde sonuçlanabilmektedir. Bu hastanelerin kendi laboratuvarları olduğu için gün içerisinde testin sonuçlanması mümkündür.

Bazı durumlarda ise hastaneler kan örneklerini farklı laboratuvarlara iletmekte ve onların aldıkları sonuçları beklemektedir. Bu gibi durumlarda ise test sonuçları bir sonraki güne sarkabilmektedir. Ayrıca özellikle sağlık ocakları belirli günlerde kan örnekleri almakta ve belirli günlerde test sonuçlarını açıklamaktadır. Genle olarak 1 gün içerisinde sonuçlanabilen bu kan tahlili testi yaptırdığınız kurumun imkanlarına göre süreler uzayabilmektedir.

Hemoglobin Elektroforezi Neden İstenir?

Hemoglobin Elektroforezi neden istenir sorusuna cevap olarak bazı hastalıkların teşhisi için istenmektedir. Bazı durumlarda ise yapılan Hemogram testleri sonucunda MCV değerinde oluşan normal dışı sonuçlar sonrasında Hemoglobin Elektroforezi yapılarak hastalığın kesinlik kazanması için araştırma yapılır. Hemoglobin Elektroforezi testi Akdeniz anemisi yani Talasemi hastalığının teşhisi için uygulanan bir testtir.

Akdeniz anemisinin yanı sıra Hemoglobin Elektroforezi testi ayrıca Orak hücre anemi hastalığının tespitinde ve taşıyıcı olup olmadığı testinin yapılmasında tercih edilir. Hemolitik aneminin bazı durumlarda nedeni bilinmemektedir. Nedeni bilinmemesi durumlarında da anemi hakkında bilgi sahibi olunması gerektiği durumlarda da Hemoglobin Elektroforezi testi yapılmaktadır. Ayrıca Hemoglobin formlarının belirlenmesinde HPLC ve HE yöntemleri kullanılmaktadır.

Hemoglobin Elektroforezi Nerede Yapılır?

Hemoglobin Elektroforezi testi en çok Akdeniz anemisi teşhisi için istenmektedir. Ayrıca evlenmek isteyen kişilerin zorunlu olarak Hemoglobin Elektroforezi testi yaptırması gerekir. Hemoglobin Elektroforezi testini yaptırmak isteyenler ise sağlık ocakları ve hastaneleri tercih edebilirler. Her iki çiftten kan örnekleri alınır ve test sonuçlarının çıkacağı zaman uzman tarafından belirlenir.

Sağlık ocaklarında yapılabileceği gibi hastanelerde de yapılabilmektedir. Evlilik için genel olarak sağlık ocakları tercih edilmektedir. Ancak çeşitli tetkiklerin yapılması üzerine doktorların Hemoglobin Elektroforezi sonuçlarını görmek istediği durumlarda ise hastanelerde kan testi yapılabilmektedir. Hem devlet hastaneleri hem de özel laboratuvarlarda kan tahlili yapılabilmektedir. Elde edilen sonuçlara göre uzman doktorlar gerekli işlemleri yaparak tedavi işlemlerini başlatmaktadır.

Hemoglobin Elektroforezi Testi Sonuçları Nasıl Yorumlanır?

Hemoglobin Elektroforezi testi sonuçları nasıl yorumlanır konusunda uzman görüşlerine başvurulması önemlidir. Hemoglobin F değerinde yükselme ve Hemoglobin A değerinde önemli bir düşüşün görülmesi Talaseminin arttığı anlamına gelmektedir. Hbs değerinin orta derecede anormallik görüldüğünde orak hücre taşıyıcılığından sadece şüphelenebilir. Bu değer eğer aşırı yüksekliğe ulaşmışsa o zaman orak hücre taşıyıcılığı teşhis konulabilir.

HbE değerinin yüksek olması Hemoglobin E hastalığının olduğu anlamına gelir. HbC düşük ve yüksek olması da Hemoglobin C hastalığına işarettir. Ayrıca farklı değerlerin anormallik görülmesi durumlarında da orak hücre hastalığının görüldüğü anlamına gelebilmektedir. Bu konuda alınan test sonuçlarının en iyi şekilde yorumlanması için uzman bir doktor görüşü alınması gerekir.

Talasemide Hemoglobin Elektroforezi

Talasemi bir kan hastalığıdır. Bu kan hastalığı anne ve babadan çocuğa geçebilmektedir. Bu nedenle evlilik öncesinde zorunlu olarak bu test yapılmakta ve anne veya babada bu hastalığın olup olmadığı incelenmektedir. Talasemi hemoblobin elektroforezi testi ile ortaya çıkmaktadır. Kişilerden alınan belirli miktardaki örnek kanın incelenmesi ile çeşitli değerler incelenmekte ve daha sonrasında test sonuçlarına göre yorumlama yapılmaktadır.

Akdeniz Anemisinde Hemoglobin Elektroforezi

Akdeniz anemisinde Hemoglobin Elektroforezi testi yapılarak kişinin hastalığa sahip olup olmadığı ve taşıyıcı olup olmadığı tespit edilmektedir. Diğer taraftan hastalık için birçok bilginin sağlanması içinde test gerçekleştirilmektedir. Özellikle yapılan tedavilerde tedavinin kişi üzerindeki etsinin gözlemlenmesi içinde test yapılmaktadır. Günümüzde Hemoglobin Elektroforezi testi en çok Akdeniz anemisinin tespiti için tercih edilmektedir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz. Yazılarımız mutlaka sitemizde hizmet veren bir hekim tarafından kontrol edilir. Bu nedenle uzman kadromuza güvenerek içiniz rahat bir şekilde okumaya devam edebilirsiniz...

Yorum yapın