Hasta Sinüs Sendromu Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Hasta Sinüs Sendromu Nedir?

Hasta Sinüs Sendromu, sinüs düğümünün disfonksiyonunu tanımlamasına rağmen bu sendromda değişik derecelerde AV blok patolojileri ve atriyal taşiaritmiler de bulunur. Normal otomatisitede yavaşlama ve uyarı iletiminde blok genellikle birliktedir. Sinoatriyal düğüm, atriyum, düğüm çevresindeki sinir lifleri ve gangliyonlar, AV düğüm, His demeti ve onun dallarında fibrozis, yağ infiltrasyonu gibi histopatolojik de­ ğişiklikler görülür.

Hasta sinüs sendromunun EKG kriterleri:

• İlaç veya herhangi bir fizyolojik nedene bağlı olmadan spontan olarak gelişen persistan sinüs bradikardisi

• Sinüs duraklaması veya sinoatriyal çıkış bloğu

• Sinoatriyal ve AV düğüm ileti bozukluklarının bir arada olması

• Düzenli veya düzensiz paroksismal atriyal taşiaritmiler, yavaş atriyal ve ventriküler ritm periyotları (taşikardi-bradikardi sendromu)

doktordanhaberler

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın