Hasselbach Üçgeni

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Hasselbach Üçgeni Nedir?

Hasselbach Üçgeni, karın ön duvarının alt ve arka tarafında bulunan bir bölgeye verilen isimdir. Üst tarafta arteria epigastrica inferior ve vena epigastrica inferior un, iç tarafta muskulus rektus lateratis in, alt tarafta ise inguinal ligamentin sınırladığı üçgen şeklindeki alandır. Franz Kaspar Hesselbach adlı cerrahın ismiyle anılmaktadır. İnguinal üçgen olarakta bilinir.

hasselbach ucgeni nedir
Hasselbach üçgeni ile ilişkili görsel.

Bu bölgede meydana gelen zayıflıklardan ötürü inguinal herni patolojileri ortaya çıkar.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın