Habba Sendromu

0
73

Habba Sendromu Nedir?

Habba Sendromu, safra kesesi bozuklukları ve kronik ishal ile kendini gösteren nadir hastalıklardan bir tanesidir. Çoğunlukla yemekten sonra ishal ile başlangıç gösterir. Öyle ki bu hastalar yemek yiyecekleri yerlerde tuvalet araştırması yaparlar. Bazı bireyler bu durumdan rahatsız oldukları için yemek alışkanlıklarından zamanla vazgeçerler ve kilo kayıpları başlar.

Dr. Habba kronik ishalin safra kesesi ile ilişkili olduğunu tespit etmiştir. Bu hastalara yapılan safra kesesi ultrasonları çoğu zaman normal çıkmakta ve herhangi bir bulgu tespit edilememektedir.

habba sendromu nedir
Habba Sendromu ile ilişkili görsel.

Habba Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Hastalarda görülen temel belirti ve bulgular şöyledir:

  1. Yemek sonrasında görülen ishal atağı veya başka bir deyişle postprandiyal diyare
  2. Radyolojik testler ile tespit edilen işlevsiz safra kesesi
  3. İrritabl bağırsak sendromu gibi hastalıklara ın standart tedavisine yanıt alınamamış olunması

Habba Sendromu Tanısı Nasıl Konulur?

Habba sendromunu en iyi gastroenterolog adı verilen uzmanlaşmış hekimler tanıyabilirler. Hepatobiliyer sintigrafi adı verilen bir test ile safra kesesinin işlev durumu net olarak belirlenir.

Habba Sendromu Tedavisi

Habba sendromunda temel sorun işlev görmeyen bir safra kesesi ve sorunlu safra salgısı olduğundan dolayı bu salgılar azaltılmalıdır. Tedavide uzun yıllar safra asidi bağlayıcı ilaçlar kullanılmıştır. Bu ilaçlar yemeklerden yarım saat önce kullanılırlar. Tedavide safra kesesinin çıkarılması ile ilgili çeşitli görüşler mevcuttur.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesinde Eğitimimi Sürdürmekteyim. Bana erhanyavuz@mail.com veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here