Granüloma İnguinale

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Granüloma İnguinale Nedir?

Granüloma İnguinale, gram negatif bir bakteri olan Calymmatobacterium Granulamotosis in neden olduğu, genital ülser lezyonlarıyla kendini gösteren nadir bir hastalıktır.

granuloma inguinale
Granuloma inguinaleyle ilişkili görsel.

Genital ülserin en önemli özelliği ağrısız ve devamlı ilerleme özelliği göstermesidir. Bu ülseröze yapıların damarlanması çok fazladır. Doğal olarak bifteğimsi kırmızı bir renkte görünürler.

İnguinal lenfadenopati nadirde bazı durumlarda görülebilmektedir. Bu hastalığın tanısı için spesifik lezyonlar vardır.

Tanının konması için doku sürüntüsünden veya biyopsiden alınan materyalin incelenmesi sonucu donovan cisimlerinin görülmesi ile sağlanmaktadır.

Bu hastalığın tedavisinde ise  trimetoprim veya doksisiklin tarzı antibiyotikler kullanılmaktadır.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın