Görsel Agnozi

0
416

Görsel Agnozi Nedir?

Görsel Agnozi, başka bir deyişle vizüel agnozi, gözlerden gelen duysal bilginin işlenememesi durumuna verilen isimdir. Görme duyusu bozulmamıştır ancak beyne gelen veri işlenemez durumdadır. Bu durum sıklıkla beynin bazı alanlarının hasarlanması neticesinde ortaya çıkar. Bu hastalığa yakalanan bireylerde zeka, motivasyon gibi konularla ilgili herhangi bir bozukluk yoktur. Nesneleri görebilirler ancak onları tanıyamazlar. Dikkat edilmesi gereken nokta bu tanıyamadıkları nesneleri dokunarak, duyarak veya kokusunu alarak tanıyabilirler. Literatürde ilk defa 1890’da geçmiştir.

gorsel agnozi nedir
Görsel agnozi ile ilişkilendirilmiş görsel. (Vizüel Agnozi)
Öneri
Bu konuda Dr. Oliver Sacks ın “Karısını Şapka Sanan Adam” isimli kitabını okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Bay P. nin esrarengiz ve ilgi çekici hikayesini çok seveceksiniz.

Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesinde Eğitimimi Sürdürmekteyim. Bana erhanyavuz@mail.com veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here