Görsel Agnozi

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Görsel Agnozi Nedir?

Görsel Agnozi, başka bir deyişle vizüel agnozi, gözlerden gelen duysal bilginin işlenememesi durumuna verilen isimdir. Görme duyusu bozulmamıştır ancak beyne gelen veri işlenemez durumdadır. Bu durum sıklıkla beynin bazı alanlarının hasarlanması neticesinde ortaya çıkar. Bu hastalığa yakalanan bireylerde zeka, motivasyon gibi konularla ilgili herhangi bir bozukluk yoktur. Nesneleri görebilirler ancak onları tanıyamazlar. Dikkat edilmesi gereken nokta bu tanıyamadıkları nesneleri dokunarak, duyarak veya kokusunu alarak tanıyabilirler. Literatürde ilk defa 1890’da geçmiştir.

gorsel agnozi nedir
Görsel agnozi ile ilişkilendirilmiş görsel. (Vizüel Agnozi)

[su_box title=”Öneri ” style=”soft” box_color=”#3e5ae2″]Bu konuda Dr. Oliver Sacks ın “Karısını Şapka Sanan Adam” isimli kitabını okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Bay P. nin esrarengiz ve ilgi çekici hikayesini çok seveceksiniz.[/su_box]


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın