( Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. )

Gianotti Crosti Sendromu

Gianotti Crosti Sendromu Nedir?

Gianotti Crosti Sendromu, bakteriyel veya viral kaynaklı etkenler ile başlangıç gösteren genellikle çocukluk çağında görülen bir hastalıktır. İlk olarak 1955 yılında İtalyan bir bilim insanı tarafından tanımlandı. Son dönemlerde Gianotti Crosti Sendromuna en sık eşlik eden enfeksiyon ebstein bar virüs enfeksiyonu olarak belirlenmiştir. Cinsiyet farketmeksizin daha çok genç bireyleri tutma eğilimindedir. Yaş aralığı 3 ile 15 tir.

Gianotti Crosti Sendromu v

 

Bu hastalık oldukça nadir görülmekte ve bulaşıcı olmayan hastalık grubunda kabul edilmektedir.

Gianotti Crosti Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Gianotti Crosti Sendromunun belirtileri, genellikle kaşıntılı olmayan cilt lezyonları ile kendini gösterir. Lezyonlar daha sonradan kaşıntılı hale gelebilir. Sık görülen belirtiler şunlardır :

 • Boyutları 1 ve 5 mm aralığında değişen kırmızı, pembe görünümde deri lezyonları
 • Boğazda ağrı
 • İshal
 • Hafif yükselmiş ateş

Belirtiler sıklıkla 2-4 hafta içerisinde kendini sınırlar ancak bazı durumlarda semptomlar 4 ay kadar kalıcı olabilir. Yanakları, kalçaları ve ekstremiteleri tutar.

Gianotti Crosti Sendromu Nedenleri Nelerdir?

Gianotti Crosti Sendromuna neden olan etkenler liste halinde aşağıda verilmiştir:

 1. Bartonella henselae
 2. Β-Hemolitik streptokoklar
 3. Borrelia burgdorferi
 4. Respiratuvar sinsityal virüs
 5. Sitomegalo virüs
 6. Molluscum contagiosum
 7. Ebstein Barr Virüsü
 8. Hepatit B virüsü
 9. Human Herpes virüsü
 10. Mycoplasma pneumoniae
 11. Parainfluenza parvovirüs
 12. Rotavirüs

Gianotti Crosti Sendromu tanısı, laboratuvar çalışmaları ve ileri görüntüleme yöntemleri kullanılabilir ancak bunlar sadece enfeksiyonun belirlenmesinde yardımcıdır. LEzyonar üzerinden alınan biyopsi ile kolayca tanıya gidilebilir.

Gianotti Crosti Sendromu Tedavisi Nasıl Yapılır?

Gianotti Crosti Sendromunun tedavisi genellikle yapılmaz. Buna gerekçe olarak hastalığın 2, 4 hafta aralığında kendini sınırlamasını gösterebiliriz. Ancak ilaç verirken temel yaklaşımımız bu 2-4 haftalık aralığı kısaltmak ve bu sürenin semptomlarını hafifletmektir. İltihabi reaksiyonların önüne geçmek için topikal kortikosteroidler kullanılabilir. Çinko içeren ilaçlar kaşıntının gideirlmesi amacıyla alınabilir. Anti histaminikler ve antibiyotiklerde yine tedavinin ayrılmaz bir parçasıdır.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

“Gianotti Crosti Sendromu” üzerine 2 yorum

 1. merhaba onceden tesekkur ediyorum cevabiniz icin . kizim ilk once 38,5-39 atewi oldu. 10 gun sonra resimdeki gibi lezyonlar cikdi . ilk once sag yanak , daha sonra sol yanak ve kalcalar eller oldu. doktorlar koksakidir dediler ve 2 haftaya gececek dediler ama artiq 1,5 aydi gecmiyo. advantan gel suruyorum , asiklovir ,fukortsin yaptik kurumasi icin, antihistamin setrizin lordes kullandik kasintisi oldugu icin . bide kalmoson solusyon dediler amma onu yapmadim. ilk once cikmis lezyonlar kurumus amma yerleri hala kaliyor. bazilari daha sonra cikdi ve hala kucuk sivilce gibi duruyolar . ablam turkiyede hocalarla konsilium kurmus dermatoloji alergoloji hocalarla . resimlere bakmislar ve gionotti crosti sendromu diaqnozu koymuslar .eger bu vizrusdusa tedavisi nasil yapilir ne yapalim gecsin diye yardimci olsaniz sevinirim eger resim isterseniz nasil yollayim size bilemedim . bilmek isterim hangi losyondan ve ya antibiotik gereklimi yardim edin bu konuda

  Cevapla
 2. Benim oğlum bu hastalığa yakalandi ne yapmamiz gerekiyor karaciger etkileniyormu karin ve karaciger ultrasonu veye biyopsi yaptirmak gerekiyormu

  Cevapla

Yorum yapın