Gelişimsel Pediatri Hangi Hastalıklara Bakar?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Gelişimsel Pediatri Nedir?

Gelişimsel pediatri nedir sorusunun cevabı olarak çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkan çocuklukta rastlanan gelişimsel sorunlara yol açan hastalıkların belirli bir dönem veya ömür boyu takibi ve tedavisinin yapıldığı bir bilim dalıdır. Çocuk sağlığı ve hastalıkları dalının yan dalıdır. Gelişimsel pediatri çocukların düşünme, konuşma, beceri, hareket, duygu gibi gelişmesi gereken özelliklerin desteklenmesini sağlar.

gelisimsel pediatri neye bakar
Gelişimsel pediatri nedir hangi hastalıklara bakar ile ilişkili görsel.

Gelişimsel Pediatri Hangi Yaş Grubuna Bakar?

Hastalıkların tedavisi için erken teşhisin hayati önemi vardır. Bu nedenle Gelişimsel pediatri bölümü büyük bir öneme sahiptir. Yeni doğan bebeklerde tespit edilen gelişimsel sorunlar erkenden teşhis edilerek daha hızlı ve etkili bir tedavi gerçekleşebilmektedir. Gelişimsel pediatri hangi yaş grubuna bakar konusunda ise bu bölüm yeni doğan bebeklerden 16 yaşına kadar olan kişilerde gelişim ile ilgili tetkik, teşhis ve tedavi uygular. Ayrıca hastanın durumuna göre 16 yaşı 18 yaşa kadar çıkmaktadır. Bu yaşa kadar olan gelişimsel sorunlarda bölüm gerekli teşhis ve tedavi işlemlerini gerçekleştirmektedir.

Bölüm ayrıca koruyucu sağlık hizmetlerini de vermektedir. Genel olarak bebeklere bakan doktor ile çocuklara bakan doktorun ayrı olduğu kanısı vardır. Ancak bu doğru değildir. Yukarıda belirttiğimiz yaş aralığına Pediatri bölümü bakmaktadır. Gelişim ile ilgili sorunlarda ise yan dal olan Gelişim Pediatri bölümü bakmaktadır.

Gelişimsel Pediatri Sağlık Kontrolleri

Gelişimsel Pediatri sağlık kontrolleri bölüm ile ilgili sağlık sorunlarında düzenli olarak gerçekleştirilmelidir. Bu sorunlar yeni doğanda ortaya çıkabileceği gibi daha sonraki yaştaki bireylerde de oluşabilmektedir. Bu nedenle 18 yaşına kadar görülen gelişim ile ilgili sağlık sorunlarında bu bölüme başvurulmalıdır. Genel olarak yapılan tedaviler sürekli takip gerektirmektedir. Doktorun belirleyeceği aralıklarda sağlık kontrolleri gerçekleştirilerek hastanın tedavisi takip edilmelidir.

Gelişimsel Pediatri Hangi Hastalıklara Bakar?

Gelişimsel pediatri hangi hastalıklara bakar konusunda genel olarak büyüme ve gelişmede gerilik, konuşmada gerilik, zeka geriliği gibi durumlara bakmaktadır. Bir psikolojik sorun olan içe dönüklük bunlardan biridir. Özellikle ileri yaşlarda büyük sorun haline dönüşebileceği için doktor kontrolü çok önemlidir.

Bir diğer hastalık ise çocuğun kaygı duymasıdır. Bu durumda genel olarak kaygı ile birlikte bulanma, evhamlanma ve endişe duyma sorunları beraber görülür. Kekemelik durumu da Gelişimsel Pediatri bölümünün baktığı hastalıklar arasındadır. Akıcı bir şekilde konuşamama durumu olan kekemelik doktor kontrolünde tedavi edilmelidir.

Koşma bozuklukları bölümün baktığı bir diğer hastalıktır. Dil, dudak, ağız ve dişlerde oluşan bozukluklar nedeni ile düzgün konuşamama sorunudur. Bu durumda hem psikolojik hem de fizyolojik tedavi gerekebilir. Gelişimsel Pediatri ayrıca konuşma geriliği ve okul korkusu olan okul fobisi hastalıklarında da başvurulması gereken bölümdür. Sağlıklı bir birey olmak için oldukça önemli olan bu bozukluklar düzenli olarak doktor kontrolünde tedavi edilmelidir. Birey hem psikolojik bakımdan tedavi edilmeli hem de gerek duyulduğunda başka bir hastalığın olması durumlarında diğer tedavi yöntemlerine başvurulmalıdır.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz. Yazılarımız mutlaka sitemizde hizmet veren bir hekim tarafından kontrol edilir. Bu nedenle uzman kadromuza güvenerek içiniz rahat bir şekilde okumaya devam edebilirsiniz...

Yorum yapın