Fraksiyon: Tıpta Bütünün Parçaları Hakkında Bilgi

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Fraksiyon Nedir?

Fraksiyon terimi tıp dünyasında bütün tıbbi durumun bir parçasını ya da bölümünü ifade eden önemli bir kullanım şeklidir. Hemen bir örnek verelim. Bir hastadan diğerine karaciğer nakli olduğunu varsayalım. Burada hastaya verilen karaciğer, donör karaciğerinin bir fraksiyonudur yani parçasıdır ya da bir bölümüdür. Fraksiyone ise parçalı manasına gelir.

tıpta fraksiyon nedir
Tıpta fraksiyon işfadesi genellikle bir hastalığın veya durumun teşhisine veya tedavisine yardımcı olmak için kullanılan önemli bir kavramdır.

Kan tahlillerinde de benzer mantık söz konusudur. Hastanın kanının sadece bir fraksiyonunu alarak çalışırız ve bunu bütün kana oranlarız. Şekeri ölçülen bir hastanın bütün kanı boşaltılıp şekerini ölçmek yerine fraksiyonunda ölçmek bizim işimizi kolaylaştırmaktadır. Bu terimle ilgili sorularınızı veya merak ettiklerinizi yorumlara yazmaktan çekinmeyin. Yanıt vermekten mutluluk duyarım.

Bu makale, bir doktor tarafından yazılmış ve profesyonelce incelenmiştir. Sağlık ve tıp alanında genel bilgilendirme amacı taşır ancak kişisel tıbbi önerilerin yerine geçmez. Özel sağlık durumlarınızı değerlendirmek ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için lütfen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Profesyonel sağlık ekibimizi incelemek ve editöryal sürecimiz hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Diploma - Sertifika - Özgeçmiş

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2024'e girdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Sitemize yorum yazarak Yorum Politikası kurallarını kabul etmiş sayılırsınız. Yorumlarınızda asla tıbbi tavsiye vermeyin. Gerçek bir sağlık profesyoneli olsanız bile hastayı muayene etmeksizin vereceğiniz bilgilerin hastaya zarar verebileceğini unutmayın.

Yorum yapın