Fokal Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Fokal Nedir?

Fokal, odaksal, yerel manasında kullanılmaktadır.Tıpta sıkça kullanılan kelimelerden biridir.   
doktordanhaberler

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Fokal Nedir?” üzerine bir yorum

 1. Değerli hocam; babama verilen raporda çok değişik terimler mevcut size yazıyorum:
  SONUÇ VE YORUM
  Prostat ca tanısı ile takip edilen hastaya akciğer met(?) yeniden evreleme amacıyla istemen PET/BT görüntülerinde;
  Sol submandibular alanda başlayan, büyüğü 19*14mm boyutlarındaki , sol SKM arterior ve posteriorda tek tek yerleşimli 10 adet LAP’da ve renal hilus seviyesinde paraaortik 18*19mm boyutlarındaki yumuşak doku lezyonunda (LAP?) artmış FDG tutulumları lenf nodu metastazı / lenfoid malignite ayırıcı tanısı için histopatolojik korelasyonu önerilir.
  L5 vertebra laminasında fokal artmış FDG tutulumu kemik metastazı lehine değerlendirilmiştir.

  25/07/2017 tarihhi PET/BT çalışması ile birlikte değerlendirildiğinde, hastalıkta belirgin progresyon sonucuna varılmıştır.

  Cevapla

Yorum yapın