Filtrasyon: Vücuttaki Sıvıların Süzgeci

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Filtrasyon Nedir?

Filtrasyon, tıp dünyasında süzme, süzülme anlamına gelmekle beraber tıpta sıkça kullanılan bir terim olduğu bilinmektedir. Filtrasyon tıp biliminde vücudun içerisinde ya da oluşturulan laboratuvar koşullarında bir maddenin filtre içerisinden geçirilerek süzülmesi işlemine verilen addır. Filtrasyon işlemi temelde istenmeyen ya da artık maddeleri süzmek veya bu maddelerden kurtulmak amacıyla yapılır. Vücudumuzun içerisinde bulunan önemli yapılardan biri olan böbrekler filtrasyon işlemini yapan en temel organımızdır. Böbrek yetmezliği olan hastalarda uygulanan bir tedavi yöntemi olan diyaliz, böbreklerin yaptığı filtrasyon işlemini vücut dışında özel ortamlarda taklit eder.

Özetleyecek olursak vücudumuzda bulunan istenmeyen maddelerin özel filtrelerden geçirilerek süzülmesi ve atılması işlemi olarak tanımlanır. Şimdi bu terim ile alakalı olarak aklınıza takılan herhangi bir husus var ise bunu bana yorum bölümlerinde belirtmenizi rica ediyorum. Yorumlarınızı bekliyorum. 

Bu makale, bir doktor tarafından yazılmış ve profesyonelce incelenmiştir. Sağlık ve tıp alanında genel bilgilendirme amacı taşır ancak kişisel tıbbi önerilerin yerine geçmez. Özel sağlık durumlarınızı değerlendirmek ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için lütfen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Profesyonel sağlık ekibimizi incelemek ve editöryal sürecimiz hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Diploma - Sertifika - Özgeçmiş

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2024'e girdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Sitemize yorum yazarak Yorum Politikası kurallarını kabul etmiş sayılırsınız. Yorumlarınızda asla tıbbi tavsiye vermeyin. Gerçek bir sağlık profesyoneli olsanız bile hastayı muayene etmeksizin vereceğiniz bilgilerin hastaya zarar verebileceğini unutmayın.

Yorum yapın