Fetal Hemoglobin Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Fetal Hemoglobin Nedir?

Fetal Hemoglobin, iki α-zinciri ve iki γ-zincirinden oluşan bir hemoglobin çeşidine verilen isimdir. Fetal yaşam süresince çok önemli görevleri bulunmaktadır. HbF düzeyleri doğum gerçekleştikten sonra her hafta % 3 – % 4 oranında azalım göstermektedir. Yaklaşık olarak 2 – 3 hafta içerisinde Hb F değerleri % 65 seviyelerine kadar düşer. 6 aylıkken fetal Hb seviyeleri % 2 nin altındadır.

fetal hemoglobin nedir
Hb F, genellikle ilk 6 ayda çok kullanılan bir hemoglobin türüdür.

Fetal Hemoglobin Testi

Hb F testi genelllikle hemoglobinopatiler, hemolitik anemiler, Ailesel Hb F bozuklukları ve talasemi taramalarında kullanılmaktadır.

Konu güncellenecektir.

https://doktordanhaberler.com/hgb-hemoglobin/


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Fetal Hemoglobin Nedir?” üzerine bir yorum

Yorum yapın