Felty Sendromu

0
462

Felty Sendromu Nedir?

Felty Sendromu, romatoid artrit, splenomegali ve nötropeni tablosunun bir kombinasyonuna verilen isimdir. Çoğunlukla romatoid artrite bağlı bir komplikasyon olarak bilinmektedir. Otozomal dominant olarak kalıtılır. Romatoid artirt hastalarının % 1 ile 3 lük bir kesiminin Felty sendromuna yakalandığı tahmin edilmektedir. Genellikle kadınlarda erkeklerde 3 kat daha fazla görülürken en sık 50 -70 yaş aralığında tutulum gösterir.

felty sendromu nedir
Felty sendromu genetik temeli olan hastalıklardan bir tanesidir.

Felty Sendromu Nedenleri

Felty hastalığının nedeni henüz tam olarak bilinmemektedir. İdiyopatik hastalıklar grubundadır. Bağışıklık sisteminde meydana gelen bozuklukları, kan hücresi bozukluklarının sıklıkla bu hastalık ile ilişkili olduğu düşünülmektedir. Felty hastalığı olan ailelerde birkaç nesil boyunca yapılan çalışmalar hastalığın genetik temelinin olduğunu düşündürtmektedir. Ayırıcı tanısında sarkoidoz ve amiloidoz gibi hastalıklar bulunur.

Felty Sendromu Belirtileri

Bazı durumlarda bu hastalığa yakalanan bireylerde hiçbir belirti görülmeyebilir. Genel olarak görülen semptomlar şunlardır:

 • Gözlerde yanma hissi
 • Yorgunluk
 • Halsizlik
 • Kilo kaybı
 • Eklem ağrısı, şişlik
 • Çeşitli deformiteler
 • Cilt renginde değişme
 • Karaciğer büyümesi
 • Enfeksiyonlar

Felty Sendromu Risk Faktörleri

Felty hastalığı uzun yıllar romatoid artrit tanısı olan hastalarda daha sık görülse de her Felty’li bireyde RA olacak diye bir durum söz konusu değildir. Şu kişiler Felty için risk altındadır :

 1. HLA-DR4 gen analizi pozitif çıkan bireyler
 2. Eklem iltihapları olan bireyler
 3. Romatoid faktör pozitif olan hastalar
 4. Eklem haricinde romatoid artrit belirtileri olan hastalar
 5. 50 yaşından büyük bireyler

Felty Sendromu Tanısı

Hastalığın teşhisi fizik muayene ile başlamaktadır. Muayenede büyümüş karaciğer, büyümüş dalak ve lenf nodülleri tespit edilebilir. Laboratuvar tahlilleri özellikle tam kan sayımı tanı için önemlidir.

felty sendromu belirtileri
Felty hastalarının birçoğu romatoid artrit tedavisi almaktadır.

Felty Sendromu Tedavisi

Felty sendromu tedavisi belirtileri ortadan kaldırmaya yöneliktir. Dalak büyümesi görülen bazı durumlarda splenektomi yapılması uygun görülebilir. Splenektomi kan değerlerinin düzeltilmesine çoğu zaman yardımcı olmaktadır. Hekiminiz genellikle metotreksat adını verdiğimiz bir ilacı reçete edecektir. Bu ilaç belirtilerin birçoğuna iyi gelir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağız.

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitimimi tamamladım. Şimdi Erzurum Karayazı ilçesinde aile hekimi olarak görev almaktayım. Bana erhan.yavuz@saglik.gov.tr veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here