( Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. )

Esansiyel Tıp Dilinde Nedir?

Esansiyel tıpta nedeni bilinemeyen ya da temel olan manalarında kullanılan terimlerden bir tanesidir. Tıp dünyasında çok sık olarak kullanılmaktadır. Genelde bazı hastalıkların önüne gelerek o hastalıkların özellikleri hakkında fikir verir. Bu yazımda genel olarak tıpta esansiyel ne demek sorusuna cevaplar vereceğim. Haydi yazımıza geçelim.

Esansiyel Nedir?

Esansiyel nedeni tespit edilemeyen veya bilinmeyen nedenlerden kaynaklı tıbbi durumları ifade etmek için kullanılan bir terimdir. Esansiyel hipertansiyon dediğimizde hangi nedenlerden kaynaklandığı tespit edilememiş yüksek tansiyon anlamı çıkmaktadır.

esansiyel ne demek tıp
Esansiyel tıp terimi olarak temel anlamında da kullanılmaktadır.

İdiyopatik terimi ile oldukça ilişkili olan bu terim, temel manasında da sık kullanılır. Esansiyel trombositoz , esansiyel aminoasit, esansiyel yağ asitleri, esansiyel tremor gibi tıpta çok farklı kullanımları mevcuttur.

Bu terim ile ilgili olarak merak ettiklerinizi veya eklemek istediklerinizi konunun alt tarafında yer alan yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevaplamaktan mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

(Bu yazı ilk defa 22 Ağustos 2016 tarihinde yazılmıştır. Ardından 6 Ocak 2021 tarihinde güncellenmiştir.)

Yorum yapın