Esansiyel Tıp Dilinde Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Esansiyel tıpta nedeni bilinemeyen ya da temel olan manalarında kullanılan terimlerden bir tanesidir. Tıp dünyasında çok sık olarak kullanılmaktadır. Genelde bazı hastalıkların önüne gelerek o hastalıkların özellikleri hakkında fikir verir. Bu yazımda genel olarak tıpta esansiyel ne demek sorusuna cevaplar vereceğim. Haydi yazımıza geçelim.

Esansiyel Nedir?

Esansiyel nedeni tespit edilemeyen veya bilinmeyen nedenlerden kaynaklı tıbbi durumları ifade etmek için kullanılan bir terimdir. Esansiyel hipertansiyon dediğimizde hangi nedenlerden kaynaklandığı tespit edilememiş yüksek tansiyon anlamı çıkmaktadır.

esansiyel ne demek tıp
Esansiyel tıp terimi olarak temel anlamında da kullanılmaktadır.

İdiyopatik terimi ile oldukça ilişkili olan bu terim, temel manasında da sık kullanılır. Esansiyel trombositoz , esansiyel aminoasit, esansiyel yağ asitleri, esansiyel tremor gibi tıpta çok farklı kullanımları mevcuttur.

Bu terim ile ilgili olarak merak ettiklerinizi veya eklemek istediklerinizi konunun alt tarafında yer alan yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevaplamaktan mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

(Bu yazı ilk defa 22 Ağustos 2016 tarihinde yazılmıştır. Ardından 6 Ocak 2021 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın