Emosyonel Nedir? Tıpta Nasıl Kullanılır?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Emosyonel Nedir?

Emosyonel, duygusal, dokunaklı, duyarlı anlamına gelmekle beraber tıpta sıkça kullanılan bir terim olduğu bilinmektedir. Örneklerle açıklayacak olursak emosyonel durum kişinin duygu durumunu ifade etmektedir. Tıpta duygusal durumların fiziksel sağlık üzerindeki etkilerini inceleyerek, psikolojik ve duygusal faktörlerin hastalıkların oluşumu seyri ve tedavisi üzerindeki etkileri açısında önem arz etmektedir.

Hemen bir örnek daha verelim. kalp hastalıkları için hastasını muayene eden bir kardiyoloji hekimi hastasının genel halinden emosyonel durumunu da anlayabilir. Yani duygusal olarak ne durumda olduğunu anlar.

tıpta emosyonel nedir
Tıp biliminde emosyonel demek duygu durumla ilgili demektir.

Genelde doktorlar muayene esnasında hastasının genel sağlığını ele alırken sadece fiziksel belirtilere odaklanmaz. Aynı zamanda emosyonel duruma da bakar. Bu bütüncül muayenenin bir parçasıdır. Emosyonel labilite ise duyguların değişkenliği durumunu ifade eder.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altına yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

Bu makale, bir doktor tarafından yazılmış ve profesyonelce incelenmiştir. Sağlık ve tıp alanında genel bilgilendirme amacı taşır ancak kişisel tıbbi önerilerin yerine geçmez. Özel sağlık durumlarınızı değerlendirmek ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için lütfen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Profesyonel sağlık ekibimizi incelemek ve editöryal sürecimiz hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Diploma - Sertifika - Özgeçmiş

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2024'e girdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Sitemize yorum yazarak Yorum Politikası kurallarını kabul etmiş sayılırsınız. Yorumlarınızda asla tıbbi tavsiye vermeyin. Gerçek bir sağlık profesyoneli olsanız bile hastayı muayene etmeksizin vereceğiniz bilgilerin hastaya zarar verebileceğini unutmayın.

“Emosyonel Nedir? Tıpta Nasıl Kullanılır?” üzerine bir yorum

  1. merhaba hocam benim 9 yaşında bir kızım var. Onda dikkat eksikliği olduğunu düşünüyorum ve ben onu dr. götürdüm moxo testini önerdi. Yaptığımızda ise dikkat eksikliği olmadığını emosyonel bir durum olduğunu söyledi .BUNDAN SONRA NASIL BİR YOL İZLEMELİYİM EMOSYONEL DURUM HAKKINDA BİLGİ VEREBİLİRMİSİNİZ

    Cevapla

Yorum yapın