Elektif Nedir? Tıpta Kullanımı Nasıldır?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Elektif Nedir?

Elektif, tıp dünyasında belirli bir tıbbi işlem veya tedavinin hasta tarafından seçildiği ve planlandığı durumları ifade etmek için kullanılır. Kelime manası olarak tam karşılığı seçici, seçmeli, zamanı isteğe bağlı manasında gelmektedir.

Elektif tedaviler genellikle acil müdahale gerektirmeyen durumlarda vardır. Hastanın kendisi veya yakını doktorunun önerdiği tedaviler arasından kendine uygun olduğunu düşündüğü tedaviyi seçer. İşte bu tedavi tam olarak elektif tedavinin karşılığıdır.

tıpta elektif nedir
Elektif prosedürler genellikle planlama gerektirir.

Özetlemek gerekirse elektif durumlar tıbbi işlemlerin ve tedavilerin hastanın tercihine ve planına uyacak şekilde planlandığı ve yapıldığını durumları izah etmek için vardır. Tekrar belirtmekte fayda var ki acil ve hayati durumlar hariç tutulmuştur.

Temel olarak bu terimi kavradığınızı düşünüyorum. Merak ettiklerinizi veya eklemek istediklerinizi alt tarafta bulunan yorumlar bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

Bu makale, bir doktor tarafından yazılmış ve profesyonelce incelenmiştir. Sağlık ve tıp alanında genel bilgilendirme amacı taşır ancak kişisel tıbbi önerilerin yerine geçmez. Özel sağlık durumlarınızı değerlendirmek ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için lütfen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Profesyonel sağlık ekibimizi incelemek ve editöryal sürecimiz hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Diploma - Sertifika - Özgeçmiş

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2024'e girdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Sitemize yorum yazarak Yorum Politikası kurallarını kabul etmiş sayılırsınız. Yorumlarınızda asla tıbbi tavsiye vermeyin. Gerçek bir sağlık profesyoneli olsanız bile hastayı muayene etmeksizin vereceğiniz bilgilerin hastaya zarar verebileceğini unutmayın.

Yorum yapın