DUKE Aktivite İndeksi

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir.

DUKE Aktivite İndeksi Nedir?

DUKE Aktivite İndeksi, preoperatif hasta değerlendirilmesinde kullanılan bir teste verilen isimdir. Anestezide hasta değerlendirilmesinde sıkça kullanılmaktadır. Test şöyledir:

1 Metabolik Ekivalan

Kendi kendine bakım yapabilen,kendi kendine bakabilen hasta grubunun puanıdır. ASA 3 hasta grubudur.

2 Metabolik Ekivalan

Kendine bakıma ek olarak basit ev işlerini yapabilen hasta grubuna verilen puandır.

4 Metabolik Ekivalan

Kendine bakım, basit ev işlerine ek olarak 1 kat merdiven çıkabilen hasta grubunun puanıdır. ASA 2 hasta grubudur.

10 Metabolik Ekivalan

ASA 1 ve 2 hasta grubudur. Hafif sporları yapabilirler.

>10 Metabolik Ekivalan

Bu hasta grubu ağır sporları da yapabilmektedir.

Duke Aktivite İndxini değerlendirirken şu kriterler baz alınır :

  • Kendinize bakabilir misiniz
  • Evin içinde yürüyebilir misin?
  • Düz bir zeminde bir ya da iki blok yürüyebilir misin?
  • Bir kat merdiven çıkabilir misin?
  • Kısa mesafe koşabilir misin?
  • Bulaşıkları yıkamak gibi hafif bir işi yapabilir misin?
  • Evin etrafında, havalandırma, zemin süpürme veya taşıma gibi ılımlı bir işi yapabilir misiniz?
  • Bakkala gidebilir misiniz?

Duce Activity Index İngilizce orjinal versiyonu şu şekildedir:

duke-aktivite-indeksi
Duke Activity İndex ile ilişkili görsel.

Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Ben Kimim? 2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2020'yi bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :) Eğitimim: Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi (2010 - 2016) Çalıştığım Kurumlar: Narman İlçe Devlet Hastanesi Şenkaya İlçe Devlet Hastanesi Tekman İlçe Devlet Hastanesi Akşar Aile Sağlığı Merkezi Karayazı Aile Sağlığı Merkezi Bana Nasıl Ulaşabilirsiniz? Bana sağlık sorularınız için erhan.yavuz@saglik.gov.tr mail adresinden, teknik konular için 05530742801 telefon numarasından ulaşabilirsiniz. Tıbbi sorularınızı yalnızca yorum bölümlerine yazmanız halinde cevaplıyorum Muayenehane Bilgileri: Türkiye'nin herhangi bir bölgesinde muayenehanem yoktur. Muayene kabul etmemekteyim. Sadece internet üzerinden herhangi bir ücret talep etmeksizin siz değerli hastalarımın sorularına cevaplar veriyorum. Adresim: Yeni Mahallesi, Çakmak Sokak, Karayazı Aile Sağlığı Merkezi, PK:25830 Karayazı/ERZURUM

Yorum yapın