Dubin Johnson Sendromu

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Dubin Johnson Sendromu, ender olarak görülen bir karaciğer hastalığıdır. Ciltte sarılık ile ilşkili olan bu genetik hastalık pıhtılaşma faktörü 7 ile ilişkilidir. Hem erkekleri hem de kadınları etkileyebilir ve tüm ırklarda ortaya çıkabilir. 

Dubin johnson sendromu belirtileri
Dubin Johnson Sendromu ile ilgili görseli dikkatlice inceleyiniz.

İran, Irak ve bazı coğrafyalarda dünyanın diğer bölgelerine göre bu hastalığın görülme sıklığı oldukça fazladır. 10 aylıkken başlangıç gösterebileceği gibi 50’li yaşlarda da görülebilir.

Dubin Johnson Sendromu Belirtileri

Fazla bilirubin (safra pigmenti) nedeniyle oluşan sarılık genellikle Dubin Johnson Sendromunun tek ve en çok görülen semptomudur. Bunun dışında fizik muayene normaldir. Bozukluk ergenlikten önce nadiren görülür. 

Bazen hasta genişlemiş ve hassas bir karaciğere sahip olabilir. Ek olarak zayıflıktan ve ağrılı bir karından şikayet edebilir ancak karaciğer işlevlerinde belirgin bir bozulma söz konusu değildir. Bazen sarılık hafif nüks edebilir.Daha önce hastalığa ait belirti vermeyen ve hamile olan veya oral kontraseptif kullanan kadınlarda semptomların belirginleşmesine neden olabilir.

Dubin Johnson Sendromu Nedenleri

Dubin Johnson Sendromu, otozomal resesif olarak kalıtılır. Klasik genetik hastalıklar dahil olmak üzere yeni yavru bireylerde biri babadan, diğeri anneden alınan iki genin etkileşimi sonucu hastalıklar ortaya çıkar. 

Resesif bozukluklarda, bir kişi, her bir ebeveynden aynı özellik için aynı kusurlu geni miras almazsa, hastalık ve belirtileri ortaya çıkmaz. Birey bir normal gen ve bir hastalıklı gen alırsa, kişi hastalık için taşıyıcı olacaktır ancak genellikle semptom göstermeyecektir. 

Hastalığı her ikisi de taşıyıcı olan bir çiftin çocuklarına iletme riski yüzde 25‘tir. Çocuklarının yüzde 50’si hastalık taşıyıcısı olma riski taşıyor ancak  hastalığın belirtilerini göstermeyecekler. 

Dubin Johnson Sendromu Tedavisi

Dubin Johnson Sendromunun tedavisi semptomatik ve destekleyici niteliktedir. Standardize edilmiş bir tedavi protokolü bulunmamaktadır. Birçok vakada, hastalar tekrarlayan hafif sarılıklarına rağmen tedavi ettirmeden normalbir şekiilde yaşamını sürdürebilir. 

Bununla birlikte, bazı ilaçların karaciğerde metabolize olması nedeniyle Dubin-Johnson Sendromlu hastaların bazıları bu durumdan olumsuz etkilenebilir. Bu nedenle, ilaçlar bir doktor tarafından dikkatle denetlenmelidir. Genetik danışmanlık, Dubin Johnson Sendromu’ndan etkilenen hastalar ve aileleri için yararlı olabilir.

Yararlanılan Kaynaklar:

  1. https://rarediseases.org/rare-diseases/dubin-johnson-syndrome/

Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Bu makale, bir doktor tarafından yazılmış ve profesyonelce incelenmiştir. Sağlık ve tıp alanında genel bilgilendirme amacı taşır ancak kişisel tıbbi önerilerin yerine geçmez. Özel sağlık durumlarınızı değerlendirmek ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için lütfen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Profesyonel sağlık ekibimizi incelemek ve editöryal sürecimiz hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Diploma - Sertifika - Özgeçmiş

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2024'e girdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Sitemize yorum yazarak Yorum Politikası kurallarını kabul etmiş sayılırsınız. Yorumlarınızda asla tıbbi tavsiye vermeyin. Gerçek bir sağlık profesyoneli olsanız bile hastayı muayene etmeksizin vereceğiniz bilgilerin hastaya zarar verebileceğini unutmayın.

“Dubin Johnson Sendromu” üzerine bir yorum

  1. Merhaba Bn İzmir kemalpaşadan Mehmet Tahsin, bnm de dubin cansın m var, cinselliği etkilermi, midede ve bağırsaklarda şişkinliği neden olurmu , herhangi bir vitamin ağırlıklı ilaç kullana bilirmiyim daygılar

    Cevapla

Yorum yapın