Dorsifleksiyon Nedir? Tıpta Dorsifleksiyon Ne Demek?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Dorsifleksiyon tıpta sıkça karşımıza çıkar ve temel olarak ayağın geriye bükülmesi manasına gelir. Ayağın uç kısmı ve kaval kemiği birbirine yaklaştığında bu anatomik hareket gerçekleşmiş olur. Günlük hayatta yürüme, koşma, yüzme gibi rutin aktivitelerin hepsinde bu hareket olmazsa olmazdır.

Özetle ayağın dorsifleksiyonu ayak anatomik pozisyondayken ayağın yukarı doğru bükülmesi anlamında kullanılmaktadır. Hemen planlar fleksiyon ne demek başlıklı yazıma geçerek okumaya devam ediniz.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın