Distansiyon Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Distansiyon Nedir?

Distansiyon, gerginlik anlamına gelmektedir.Tıpta sıkça kullanılan kelimelerden biridir. Kelime anlamı olarak şişkinlik anlamı da vardır.

Üstteki resimde soldaki karın sağdaki karına göre daha fazla distansiyona uğramıştır. Kelimeyi kavrayabilmek için resmi dikkatlice inceleyiniz.

Abdominal Distansiyon Nedir? okumak için tıklayınız. 


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum kısmından yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

doktordanhaberler

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Distansiyon Nedir?” üzerine bir yorum

  1. Erhan Bey merhabalar,Eşim yaklaşık bir yıldır karnın sağ tarafında bir ağrı hissediyordu,sonra ufak bir şişlik başladı bir senede bu iyice büyüdü ve portakal kadar oldu.Yatınca kayboluyor.Bir yıl boyunca devlet hastanesine gidip geldik bir türlü anlayamadılar her seferinde önemli bir şey yok deyip yolladılar.En sonuda dinamik tüm batın mr -enterografi mr ve diffizyon mr diye bir şey çektiler orada şunlar yazıyor.
    umplikus inferio düzeyin de 50×35 mm uzunluğun da defekten mezenterik yağlı doku ve ince bağırsak segmentlerinin herniye olduğu görülmektedir.azıyor tabi ben kısalttım doktorlar burayı işaretlemişler onu yazdım.
    bir BT üst abdomen diye bir şey çektiler orada da distal ince bağırsak segmentlerinde distansyon izlenmiştir.(subileus) yazıyor.En sonunda bu ikisine bakarak bir yıl sonra şunu dediler.Hemde eşimin yüzene bir de suçluymuşuz gibi bağırsakların iç içe geçmiş birbirine yapışmış.eğer ameliyat olursan masada kalma ihtimalin var çünkü açmaya çalışırken bağırsakların yırtılabilir. ama olmazsanda bir kaç ay sonra daha kötü olacaksın dediler.Başka devlet hastanesine gittik onlarda aynı şeyi dediler.Ameliyat için acele etmeyin nezaman durum kötü olursa ozaman bir üniversite hastanesine gidin dediler.orada şansınız daha fazla dediler.Ağlaya ağlaya eve geldik.Çok kötüyüz.tıp bu kadar mı çaresiz anlayamıyorum.Daha sonra özel bir hastaneye gittik.Bakan cerrah Gata dan mezun imiş.Durumu anlattık bize olurmu öyle şey dedi.Muayene etti sadece karında fıtık var dedi.Hem bağırsak yapışık olsa ne olur açılır delinsede hemen dikilir.Dedi biraz bizi rahatlattı ama sonra gene korku düştü ne olr bir mail adresiniz var mı size tomografileri göndersem.Bir de siz baksanız.
    şimdiden çok teşekkür ederim

    Cevapla

Yorum yapın