Diren Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️

İnsan sağlığını tehdit eden hastalıkların tespiti gerçekleştirilecek tedavi için hayati önem taşımaktadır. Çünkü görülen hastalık belirtilerine karşı doğru teşhislerin konuşması tedavinin de doğru bir şekilde yürütülmesini sağlayarak kişinin etkili ve hızlı sağlığına kavuşmasını sağlayacaktır. Tam tersi durumlarda ise tedavi ya geçici olur ya da hiçbir fayda sağlamaz. Teşhislerin en iyi şekilde konulması için birçok test aracı vardır. Tıp dalında kullanılan bu testler ile hastalar üzerinde kesin teşhisler konulabilmektedir. Diren nedir konusunda buradan çıkmaktadır. Diren uygulaması da bazı hastalıkların teşhisi için veya yapılan ameliyatlar sonrasında hastanın durumu hakkında bilgi sahibi olmak için kullanılan bir yöntemdir.

diren drene etmek
Diren ile ilişkili görsel.

Diren uygulaması birçok hastalık için gerçekleştirilen bir uygulamadır. Örnek olarak mide kaçak testi için bu uygulama tercih edilebilmektedir. Amaç mide de kaçak olup olmadığının tespitini yapmaktır. Bu işlemin gerçekleşmesi için cerrah doktor öncelikle hastaya mavi bir sıvı içirir. Bu sıvı tüketildikten bir gün sonra ise diren hastaya takılır ve plastik kanaldan sıvı çekilir. Çekilen sıvıda mavi suyun bulunması midede kaçak olduğunun tespitini yapar. Eğer mavi su bulunmazsa mide kaçağının olmadığı anlamına gelir.

Diren çoğu insan tarafından korkulan bir uygulamadır. Ancak uzman kişiler tarafından yapıldığında sorunsuz bir şekilde uygulanmaktadır. Gerçekleştirilen diren uygulaması ile hastanın sağlığı hakkında kesin kanılar elde edilebildiği gibi gerçekleştirilen tedavilerin etkili olup olmadığı hakkında da önemli bilgiler elde edilir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

“Diren Nedir?” üzerine 2 yorum

 1. İyi akşamlar benim babam 4. Evre klatsikin tümörü tedavisi görüyor. 2 tane dren takılı biri göbeğin orda Bi tanesi de sağ kolunun alt tarafında. Kol altında olandan sıvı geliyor bunun nedeni nedir?diren torbası takmamız gereklimi

  Cevapla
  • Merhabalar Hilal Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Direnin bulunduğu yerden sıvı gelmesi gelen sıvının nasıl olduğuna bağlı olarak farklı nedenlerle ortaya çıkabilmektedir. İlgili bölgede bir enfeksiyon ya da drenin doğru yerleştirilmemesi gibi birçok farklı nedene bağlı olabilir. Bunun tespit edilmesi için mutlaka doktorunuza bölgeyi gösteriniz ve muayene ettiriniz. İnternet ortamından edindiğiniz bilgiler ışığında işlem yapmayınız.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla

Yorum yapın