Dilde Siyah Leke Neden Olur?

0
2705

Dilde Siyah Leke Neden Olur, Nasıl Geçer?

Dilin normal rengi dışına çıkması durumunda panik hali insanlarda görülür. Dil üzerinde siyah lekelerin olması ilk başta çok ciddi bir sorun gibi algılanabilir ancak öncelikle dilde siyah leke neden olur konusunda gerekli bilgilere sahip oldursanız durumunuz hakkında daha net tespitte bulunabilirsiniz. Ayrıca dilde siyah leke nasıl geçer konusunda edineceğiniz bilgi bu durumu kısa süre içerisinde atlatmanıza yardımcı olacaktır.

dilde siyah leke nedenleri
Dilde siyah leke neden olur ile ilişkili görsel.

Dilde Siyah Leke Oluşma Nedenleri?

Hiperpigmentasyon, dilde görülen siyah lekelerin en çok görülme nedenidir. Diğer yandan ağızda var olan bir tümör siyah lekelerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Genel olarak doğum sonrasın oluşan ve daha sonrasında dikkati çeken lekelerdir. Yapısal bozukluklar nedeni ile dilde siyah lekeler oluşabilir.

Dilin bazı kimyasallara maruz kalması da siyah lekelerin oluşmasına neden olmaktadır. Dil üzerinde asitler bulunmaktadır. Bizmut gibi bazı kimyasallar ile dil üzerindeki asitler etkileşerek dilin tamamen siyaha dönmesine de neden olabilir. Bu durum genel olarak geçici bir renk değiştirmedir. Bazı mide ilaçları da dil üzerindeki renk değişimine neden olabilir. Bu ilaçlardan birine örnek verilmek gerekirse Pepto-bismol tablet ilaçlar verilebilir.

Dil üzerindeki siyah lekeler ile birlikte kıllarında oluşması durumu ile karşılaşılabilir. Böyle vakaların görülmesi gelen olarak yüksek miktarlarda sigara, alkol tüketilmesinin yanı sıra yüksek miktarda antibiyotik kullanımı görülmektedir. Dil üzerindeki küçük siyah lekeler mantar neden ile oluşmaktadır. Eğer bu maddeleri kullanmaya devam ederseniz siyah lekeler artarak tüm dili kaplayabilir.

Dilin ısıtılması veya kesilmesi de dil üzerinde siyah lekelerin oluşmasına neden olabilir. Özellikle dil pirsingi takılması durumlarında görülmektedir. Pirsing metal bir parça olduğu için dil kesilmekte ve metalin dile değdiği yerlerde siyahlıklar oluşabilmektedir.

Dilde siyah leke neden olur konusunda bu belirtilerin yanı sıra ciddi vakalarda görülebilmektedir. Özellikle bu konuda ağız kanseri ciddi bir durumdur. Ağız kanserine yakalanma nedeni ile dil üzerinde siyah lekeler görülmesi mümkündür. Ağız kanseri olunduğunda siyah lekelerin görülmesi çok sık rastlanan bir durum olmadığı için hemen paniğe kapılmanız gerekmez. Siyah lekeler ile birlikte şişme, yumrular görülürse bu durumda kanserden şüphe edilebilir.

Dilde Siyah Leke Nasıl Geçer?

Dilinizin üzerinde tespit ettiğiniz siyah lekelerin tedavisi için öncelikle kendinizin ağız temizliği alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerekir. Bu konuda yapılacak doğru temizlik ile siyah lekelerden kurtulma imkanınız vardır. Ağız içerisinin temizlenmesi için günde en az iki kere dişlerinizi birkaç dakika boyunca fırçalamanız gerekir. Dil üzerinde oluşan siyah lekeler karşı ise dil fırçası kullanabilirsiniz. Kullanacağınız dil fırçasını yumuşak hareketler ile kullanmanız önemlidir. Ayrıca kullanacağınız fırçalarında temiz olmasına özen gösterin ve ağız gargarası kullanarak temizliğinizi tamamlayın.

Kıllanma ile oluşan siyah lekelerde alkol, sigara ve ilaç kullanımından bahsetmiştik. Bu konuda yapmanız gereken ilk davranış ise zararlı olan alkol ve sigarayı bırakmak olacaktır. Çünkü bu ürünleri tüketmeye devam ettikçe yapacağınız ağız temizlikleri tam sonuç vermeyecektir. Ayrıca kullandığınız ilaç varsa bu konuda doktorunuz ile irtibata geçerek durumdan haberdar etmeniz önemlidir. Dil üzerindeki kıllanma ve mantar oluşumu devam ediyorsa kesinlikle doktora müracaat edilmelidir.

Dilde siyah leke nasıl geçer konusunda her zaman doktora başvurmanız büyük fayda vardır. Yapılacak tetkikler sonrasında eğer varsa siyah lekeler neden olan hastalıklara karşı tedaviler başlatılabilir. Bu konuda doktorunuzun belirttiği talimatlara harfiyen uymanız çok önemlidir. Uygulanan tedavi ile dil üzerindeki siyah lekelerin ortadan kalkmasını sağlayabilirsiniz. Ancak tekrardan bu durumla karşılaşmamak için gerekli özeni göstermeniz gerekir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Dr. E Yavuz
Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here