Dil Hastalıkları için Hangi Bölüme Gidilir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Dil Hastalıkları için Hangi Bölüme Gidilir?

Dil hastalıkları için hangi bölüme gidilir konusuna geçmeden önce kısaca bazı bilgiler verelim. Dil fonksiyonları açısından incelendiğinde günlük hayatta çok önemli görevler üstlenmektedir. Ağız tabanına bağlı olan bir takım kaslardan oluşur. Sağlıklı bir dil pembe renkli ve nemli yapıdadır.

dil hastaliklari icin hangi bolume gidilir
Dil hastalıkları için hangi bölüme gidilir ile ilişkili görsel.

Yiyeceklerin tadılması, yutulması, konuşmanın gerçekleşmesi başta olmak üzere birçok fonksiyonu olan dilin üst tarafında papillaları bulunur.

Dil Hastalıkları Hangileridir?

Birçok faktöre bağlı olarak dilde problemler ortaya çıkabilir. Dil hastalıklarına bağlı şikayetler genellikle şunlardır:

 • Dilde ağrı
 • Dilde yaralar
 • Dilde şişlik
 • Tat almada bozulmalar
 • Dil renginde değişiklik
 • Dil dokusunda bir takım değişmeler

Sıklık karşımıza çıkan dil hastalıkları ise şunlardır:

 1. Kırmızı Dil Görünümü Yapanlar
  • Bazı vitaminlerin eksiklikleri
  • Eritroplaki
 2. Beyaz Dil Görünümü Yapanlar
  • Oral pamukçuk
  • Lökoplaki
  • Oral liken planus
 3. Siyah Dil Görünümü Yapanlar
 4. Yanan Dil Sendromu
 5. Ağızda Görülen Kanserler
 6. Oral Herpes Lezyonları
 7. Diğer Travmalar

Dil Hastalıkları için Hangi Doktora Gidilir?

Dil hastalıklarının tedavi edilebilmesi veya tedavi süresinin kısaltılabilmesi için mutlaka bir sağlık profesyonelinden destek almalısınız. Dilde ortaya çıkan belirtilere bağlı olarak yönlendirilmeniz gereken bölüm değişkenlik gösterebilir.

dil hastaliklarina hangi bolum bakar
Dil hastalıklarına hangi bölüm bakar ile ilişkili görsel.

Benim önerim ilk etapta aile hekiminize gitmenizdir. Aile hekiminiz dilinizi inceleyecek, tıbbi öykünüzü sorgulayacak ve genel bir fizik muayene yapacaktır. Elde ettiği bulgular ışığında sizi dahili branşlardan birine yönlendirecektir. Aile hekimine muayene olmaksızın internette yazan bilgiler ışığında kulak burun boğaz hekimine giderseniz hem kendinize hem de hekiminize zaman kaybı yaşatabilirsiniz.


Dil hastalıklarına hangi bölüm bakar konusunu bitirmiş bulunuyoruz. Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Dil Hastalıkları için Hangi Bölüme Gidilir?” üzerine 10 yorum

 1. Merhaba Erhan Bey benim dilimin yanları dişlerim kesmişçesine acıyor gün geçtikçe de dilimin ucuna ve dilimin ortasına doğru acı yayılıyor. bunun nedeni ne olabilir ve hangi doktora gitmeliyim… Teşekkürler

  Cevapla
 2. Hocam Bir haftaya yakın dilimde sabah uyandığımda kahve rengi tabaka oluşuyor( suyla yıkadığımda akıyor ) alkol sigara vsvs hiç bir şey kullanmıyorum bunun nedeni ne olabilir ve hangi doktora gitmeliyim… Teşekkür ederim

  Cevapla
  • Merhabalar Hatice Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Bu şikayetiniz için dahiliye bölümüne randevu alarak muayene olmaya gidebilirsiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 3. Merhaba Erhan hocam saygilar benim dilimde dis izleri mevcut son 4 senedir boyle oldu dilimdeki dis izlerinin olustugu yerlerdede yanma ve batma sizlama agirisi var en son bagdemcik ameliyati oldum surekli sivi tukettim dilimde buyume oldu sanirim yiyecek yiyemedigim icin hocam nasil bi yol izlemem lazim hem fiziki hem piskolejik olarak aci cekiyorum

  Cevapla
  • Merhabalar Erdem Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Bu anlattığınız şikayetleriniz için dermatoloji bölümüne ya da kulak burun boğaz bölümüne giderek muayene olabilirsiniz. Benim cildiye bölümüne gitmeniz yönündedir. Cildiye bölümünden randevu alarak başlayın, ertelemeyin.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 4. Merhabalar. Benim dilim bildim bileli pütürlü, yara, kesik kesik durumda. Ceviz yiyince dilim şişiyor, yanıyor. Lütfen geri dönüş sağlar mısınız? Resimlerini sizinle paylaşmak istiyorum. Lütfen yardımcı olun..

  Cevapla
  • Merhabalar Melisa Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Bu şikayetiniz için Cildiye,Kulak Burun Boğaz, Dahiliye bölümlerinden birine giderek muayene olmalısınız.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 5. Ağıziçinde hafif dilde değişerek farklı Bölgelerde yanma İğnelenme nereye Başvurmalıyım

  Cevapla
 6. merhaba. Dilin arka tarafında sık sık beyaz alanlar ortaya cıkıyor. ne yaptıysam gecmedı . bunun ıcın hangı doktora gitmeliyim?

  Cevapla

Yorum yapın