Diffüz Steatoz

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Diffüz Steatoz Nedir?

Diffüz Steatoz, ifadesini kavramak için kelimeleri teker teker inceleyelim. Diffüz kelimesi:

genelde yayılım ile ilişkilidir. Bir madde başka bir madde üzerinde yayılırken belirli bir alana değilde tümüne yayılırsa diffüz bir yayılım gerçekleşmiş olur.

Diffüz kelimesinin anlamını detaylıca okumak için tıklayınız.

Steatoz ise kelime anlamı olarak yağlanma demektir. Diffüz steatoz ise genelde karaciğer için kullanılır. (Karaciğer diğer organlara göre sık yağlanan bir organ olmasından dolayı en sık karaciğer için kullanılır.)

Kısaca belli bir organın yaygın bir şekilde yağlanması demektir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın