Demir Batması için Hangi Bölüme Gidilir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Ayağa, ele veya vücudun herhangi bir yerine demir ya da demir kıymık batması acil servislerde çalıştığım dönemde sıkça karşıma çıkan durumlardan bir tanesi idi. Ayağa batan demirin paslı ya da küflü olması en büyük risk faktörlerinden biri olsa da tertemiz bir çivi ya da demir bile batarsa önemsemek ve bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir. Bu tip durumlarda kıymığı çıkarmak yerine derhal profesyonel yardım almalısınız. Yazımın devamında bunun nedenini ve hangi bölüme başvurmanız gerektiğini açıklayacağım.

Herhangi bir işte çalışıyorsunuz veya sokakta yürürken düştünüz elinizi fena şekilde incittiniz ve elinize bir demir kıymık battığını gördünüz. Bu durumda yapılmaması gereken çok fazla şey olduğu için doğrudan yapılması gerekeni anlatacağım. Kıymığa dokunmadan size en yakın sağlık kuruluşunu öğrenip ona başvuruyorsunuz. Bu aile sağlığı merkezi ya da bir acil servis olabilir. Acil servislerin iş yoğunluğunu artırmamak amacıyla aile sağlığı merkezlerini tercih etmenizi öneririm.

Bu tipte batmalar için aile sağlığı merkezlerine yani aile hekiminize başvurmalısınız.

Başvurduğunuz sağlık kuruluşunda öncelikle eliniz özel solüsyonlarla temizlenecektir. Temizleme sonrası hala kıymık batık bir şekilde ise yine özel aletler yardımı ile kıymık yerinden özenle ve dikkatli bir biçimde çıkarılacaktır. Bunu evinizde kendi kendinize yapmayınız. Çünkü kıymık içeride parçalanmış olabilir ya da bir parçası içeride kalmış olabilir. Bu işlemi mutlaka bir sağlık personeline yaptırınız. Aksi takdirde içeride kalan parçalar zamanla ilgili bölgenin şişmesine ve enfeksiyonların ortaya çıkmasına sebebiyet verir.

demir batması için hangi bölüme gidilir
Demir çivi ya da kıymık batması için aile sağlığı merkezlerini tercih edebilirsiniz.

Demir kıymık çıkarılmadan önce ve çıkarıldıktan sonra röntgen filmleri çekilir. İlk röntgen filminde kıymığın nereye kadar uzandığı, hangi yapıların yanından geçtiği, kaç parça olduğu gibi bir takım bilgilere ulaşılır. Ona göre çıkarma işlemi yapıldıktan sonra ikinci film çekilir. İkinci filmde içeride parça kalıp kalmadığı net olarak kontrol edilir.

Demir kıymık çıktığına göre artık temizlik zamanı 🙂 İlgili bölge solüsyonlarla temizlenir ve pansuman yapılır. Düzenli aralıklarla tekrar pansuman yapılması gereklidir. Sağlık profesyonelinden aldığınız bilgiye göre tekrar pansuman yapabilir veya yaptırabilirsiniz.

Bu tip demir batmalarında önemli noktalardan bir tanesi tetanoz hastalığı riskidir. Batan demir nesnenin paslı, küflü olması tetanoz riskini artırır ancak paslı görünmemesi tetanoz olmadığı anlamına gelmez. Bu nedenle tüm işlemler bittikten sonra hastaya tek dozluk tetanoz aşısı yapılır ve aşı takvimi verilir. Tek dozluk tetanoz aşısı ilk etapta koruyucu özellik gösterir ancak daha sonraki dozları da doktorunuzdan aldığınız bilgiler ışığında yaptırarak uzun süreli bağışıklık kazanabilirsiniz.

Bu noktada bu konuyla ilgili olarak farklı durumlarınızı veya merak ettiklerinizi alt tarafta yer alan yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum 🙂

(Bu yazı ilk defa 10 Ekim 2018 tarihinde yazılmıştır. Ardından 8 Kasım 2020 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Demir Batması için Hangi Bölüme Gidilir?” üzerine 11 yorum

 1. Merhaba hocam annemin ayagina gecmis yakin zamanda civi batti.yeri koklu nasir bagladi .uzerine basmakta cok zorlaniyor.hangi bolumden randevu almaliyim.

  Cevapla
 2. Lutfen bana da cevap verin. Gecen pazar ayagima civi batti otobus falan yoktu heryer kapali gidemedim hastaneye ama azicik batti suan batan yer kapandi hic bi sekilde agri sizi yok. Ne yapmaliyim gitmeli miyim. Cunku kendimi cok halsiz de hissediyorum burnum akiyor. Yabi sogukta almis olabilirm ama sormak istedim asi da olmustum 2 yil once akrep sokmasindan

  Cevapla
  • Merhabalar Aysel Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Bir sağlık kurumuna başvurarak ilgili bölge temizliği, gerekirse antibiyoterapi,tetanoz aşısı ve yine gerekirse röntgen filmi çekilmeniz gerekebilir. Mutlaka bir sağlık kurumuna başvurunuz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
   • Merhabalar hocam bundan 7 ay önce topuğuma çivi battı biraydir ayağım ağrıyor acıyor doktora gittim röntgen çekti ama birşey çıkmadı ama ben ona daha önce çivi battı demedim ayağım bu sebepten olabilirmi acaba teşekkürler şimdiden

    Cevapla
 3. Saygıdeğer Hocam İyi akşamlar;
  sağ baş parmağıma batan seramik parçası parmağın uç kısmında kaldı ve 15 gün sonra iltihaplanmaya bağlı çok ciddi ağrı oluştu. Sokak kısıtlamasından dolayı Dr’a gidemedim. Hafta başı Şişli Etfal Araştırma Hastanesi Genel Cerrahtan randevu aldım ve muayeneye gittiğimde bu benim branşım değil, ortopedi ye gitmem gerektiğini ifade etti. Ortopediye gittiğimde genel bir bakış ile Dr. Normal bir muayene etmeden Şu an bir şey yapılamayacağını ifade etmiş ve bende Hastaneden ayrıldım. Ancak parmağımı sağlıklı kullanamıyorum, ağrım devam ediyor ne yapmam gerek sizin güzel yorumlarınızı okuyunca belki destek olabilirsiniz diye sizlere yazdım. Çok teşekkür eder sağlıklı günler dilerim
  Saygılarımla
  Cengiz EREN

  Cevapla
  • Merhabalar Cengiz Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Parmağınızı görmediğim için çok net bilgiler veremiyorum tahmin edeceğiniz üzere. Enfeksiyona bağlı ciddi şişlikler oluştuğunda drene edilmesi gerekebilir. Şişliğin inmesi için antibiyoterapi uygulanabilir. Bu tip durumlarda enfeksiyonun sistemik etkileri olabileceği için sıklıkla antibiyotikli tedaviler verilir. Lezyonların durumuna göre cerrahi müdahaleler yapılabilir. Olasılıklar bu tip durumlarda çok fazladır. En net bilgiyi muayene olduğunuz hekiminizden alabilirsiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 4. Hocam mrb bugün annemin ayağına paslı çivi battı hemen çıkardık öğlende sağlık ocağına götürdük tetonos aşısı yapıldı pansuman yaptılar eve geldik şişmiş ağrıyor ve ayağının üstüne basamıyor hastaneyede gidemiyoruz pandemiden dOlayı çok ağrısı var ne yapmamız lazım?

  Cevapla
  • Merhabalar Aslı Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Düzenli olarak pansumanları mutlaka yaptırın. Ağrısı için hekiminize muayene olduktan sonra hekiminiz tarafından reçete edilen ağrı kesici hap veya kremleri kullanabilirsiniz. Benim önerim mutlaka aile sağlığı merkezine tekrar gidiniz ve hekiminize muayene olunuz. Hekiminiz hastaya uygun ağrı kesici ilaçları reçete edecektir. Bu şekilde ağrıların önüne geçebilirsiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
   • Hocam benim de ayagima gecen pazar civi batti ama cok degil azicik 2 yil once ben tetanoz asisi oldm. Birde pazar gunu heryer kapali oldugundan arabalar da yoktu gidemedm. Suan agri sizi hic bisey yok. Ben de gitmedim ne yapmaliyim

    Cevapla
 5. Bugun ayagıma en büyük paslı çivi eğimli olarak 7 cm battı hemen çıkardım kanadı ama ayak üstünde erik tanesi gibi ani şişme oldu hemen acile gittik tetanoz alışı vurdular buz koymama rağmen aşırı şişti Ağrı’sına dayanamıyorum şimdide ateşlenmeye başladım baş Ağrı’m dayanılmaz ayak Ağrı’m var evde tek başınayım 62 yaşındayım ne yapmalıyım yardım edin lütfen

  Cevapla
  • Merhabalar Şerife hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Bu tip durumlarda derhal tedavi aldığınız hekiminize başvurunuz. Hekiminiz duruma göre antibiyotikli ve ağrı kesici özelikle kremler veya sistemik antibiyotikler vererek tedaviyi güncelleyebilir. Muayene olduktan sonra en uygun tedaviyi muayeneyi gerçekleştiren hekiminiz verebilir. Lütfen internet ortamında yer alan tedavileri uygulamayınız.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla

Yorum yapın