Demir Batması için Hangi Doktora Gidilir?

0
57

Ayağa batan ve deriyi yırtarak yara açan demir batma olaylarında sağlığı tehdit eden durumlar söz konusu olabilir. Özellikle demirin paslı olması kişide enfeksiyon risklerini artırabilmektedir. Bu durum özellikle şantiye veya sanayi ortamlarında çalışanları daha çok tehdit etmektedir. Yaşanılan bu tip olaylarda gerekli olan tedavinin gerçekleştirilmemesi ciddi sonuçlara yol açabilmektedir. Peki, demir batması için hangi doktora gidilir ve nasıl bir tedavi izlenilir.

civi batmasi hangi doktor
Ayağa demir batması halinde hangi bölümün doktorunaa gidilir ile ilişkili görsel.

Demir Batması için Doktora Gidilmeli midir?

Demir batması için doktora gidilmeli midir konusunda eğer demir batma sonucunda deride kesi oluşmuşsa kesinlikle doktora başvurulması gerekmektedir. Özellikle bu durum paslı demirlerde daha ciddi sonuçlar oluşturabileceği için batan demirin paslı olması durumlarında sağlık müdahalesinin daha hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesi önemlidir. Paslı çivilerin tehlikeli olmasının nedeni ise paslı metallerde bulunan Clostridum Tetani mikroorganizmasıdır. Paslı demir batması sonucunda eğer bu mikroorganizma kana karışırsa Tetanospazmin hastalığı ortaya çıkar. Bu hastalık nedeni ile de kişi ciddi sağlık sorunları ile karşı karşıya kalır.

Halk arasında bu hastalığa Tetanoz hastalığı denilmektedir. Eğer gerekli tedaviler gerçekleştirilmezse vücuttaki dokulara ve organlara zarar verebilmektedir. Yaşanılan bu tip durumlarda ise enfeksiyon durumuna karşı bazı önlemler alınmaktadır. Alınan bu önlemler sayesinde paslı demirlerde bulunan bu mikroorganizmaların yayılarak vücuda ciddi zararlar vermesinin önüne geçilebilmektedir.

Demir Batması için Hangi Doktora Gidilir?

Demir batması için hangi doktora gidilir konusunda yapılması gereken öncelikle Enfeksiyon Hastalıkları bölümüne başvurmaktadır. Bölüm uzmanları gerekli tedavileri gerçekleştirilerek yaşanılan bu sorunun aşılması için çalışacaktır. Bu tip durumlarda genel olarak ilk önce yaranın alındığı bölgeye tentürdiyot sürülmektedir. Daha sonra ise tetanoz aşısı vurularak enfeksiyonun kişinin dokularına ve organların zarar vermesinin önüne geçilmeye çalışılmaktadır.

Demir Batmasına Hangi Doktor Bakar?

Demir batmasına hangi doktora bakar konusunda Enfeksiyon Hastalıkları bölümü uzmanı doktora başvurulması gerekir. Bu bölüm aynı zamanda İntaniye bölümü olarak da bilinmektedir. Yapılan aşı ve temizleme işlemleri sonrasında tedaviyi destekleyici ve olası enfeksiyonlara karşı önceden önlem almak için bazı antibiyotik ilaçlar kullanılarak kişinin yaşayabileceği olumsuzluklara karşı gerekli önlemler alınmaktadır. Yaşanılan bu tip durumlar karşı da öncede Tetanoz aşısı yapılabilmektedir. Çocuklara periyodik olarak Tetanoz aşısı yapılmaktadır. Aşının koruyucu etkisi ise 5 yıldır.

Demir Batması için Hangi Bölümden Randevu Alınmalıdır?

Demir batması için hangi bölümden randevu alınmalıdır sorusunu soran bir kişi enfeksiyon hastalıkları bölümünden randevu alabilir. Yapılacak olan tedaviler sonrasında yaşanılan bu durum tedavi edilebilir. Özellikle sanayi ve şantiye gibi demirlerin bulunduğu yerlerde çalışan kişiler herhangi bir demir ile yararlanmayı beklemeden önlem açısından Tetanoz aşısı yaptırmalıdır. Ayrıca gerekli periyotlarla aşı yenilenmektedir. Paslı demirlerin yanı paslı olmayan demirlerin de batması durumlarında doktora başvurulması olası bir hastalığın ortaya çıkması durumlarında önlem alınmasını sağlayacaktır.

Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Anonim Yazar, misafir kullanıcılar tarafından sitemiz için hazırlanan makalelerin yayınlandığı kullanıcı hesabıdır. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here