CBS: Cruveilhier Baumgarten Sendromu

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Cruveilhier-Baumgarten Sendromu Nedir?

Cruveilhier Baumgarten Sendromu, paraumbilik damarların şişmesi ile kendini gösteren, karnın duvar parçası olarak hissedildiği nadir bir tıbbi durumdur. Portal hipertansiyon, splenomegali, hipersplenizm ve özofageal varis görülmektedir. Karaciğer normalden daha küçük olabilir.

cbs nedir belirtileri
CBS oldukça nadir görülen bir patolojidir.

Cruveilhier-Baumgarten Sendromu Nedenleri?

Temel olarak hastalığın arka planı araştırıldığında paraumbilical venden akan kanın karaciğeri atladığı ve bu duruma neden olduğu görülmektedir.

Cruveilhier-Baumgarten Sendromu Belirtileri

Bu hastalığa yakalanan kişilerde üst karın bölgesinde venöz üfürümler duyulabilir.

  • Karaciğer sirozu, küçük karaciğer boyutu
  • Büyümüş dalak
  • Patent umbilikal damarlar
  • Portal hipertansiyon

İleri okuma için lütfen aşağıda yer alan linke tıklayınız.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3068787/


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazablirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın