Crest Sendromu

1
587

Crest Sendromu Nedir?

Crest Sendromu, diğer bir adıyla sınırlı skleroderma cildi, damarları ve bazı iç organları tutabilme eğiliminde olan bir bağ dokusu hastalığına verilen isimdir.

Crest sendromuyla ilişkili görsel.
Crest sendromuyla ilişkili görsel.

CREST kelimesinin baş harfleriyle sembolize edilen belirtiler mevcuttur.

  1. C – Kalsinozis
  2. R – Raynaud Fenomeni
  3. E – Özafagus Disfonksiyonu
  4. S – Sklerodaktili
  5. T – Telenjektazi

Crest Sendromu’nun Belirtileri ve Bulguları Nelerdir?

Crest sendromunda görülen belirtiler ve bulguları şu şekildedir:

Crest sendromula ilişkili görsellerden.
Crest sendromula ilişkili görsellerden.
  • Vücudun herhangi bir yerinde görülebilen sertleşmiş cilt yapısı
  • Soğuk havalar ve duygusal stres gibi durumlarda kan damarlarının büzüşmesi sonucu ortaya çıkan Raynaud Fenomeninin görülmesi
  • Ciltte telenjektazi adını verdiğimiz kırmızı pembe lekelerin görülmesi
  • Özafagus adını verdiğimiz yemek borusunda besinleri yutulması sırasında sorunlar görülmesi

Crest Sendromunun Nedenleri Nelerdir?

Bazı genetik faktörlerim bu sendromun oluşumunu kolaylaştırdığı düşünülmektedir. Örneğin ailede otoimmun bir hastalık öyküsü olanlar bu hastalığa daha yatkındırlar. Çeşitli çevresel faktörlerinde bu hastalıkta etkili olduğu bilinmektedir.

Crest Sednromunun Tanısı Nasıl Konulur?

Çok sık görülen bir hastalık olmadığı için tanıyı koymak hem klinik deneyim azlığı hemde spesifik semptomların olmayışından ötürü oldukça zordur. Tanı konulurken yukarıda belirttiğimiz 5 li belirtilerden yola çıkılmaktadır.

Crest sendromuyla ilişkili görsellerden.
Crest sendromuyla ilişkili görsellerden.

Bazı kesimler bu hastalığın tanısının konulması için tüm belirtilerin olması gerektiğini düşünse de biz tanıyı koyabilmek için en az 2 belirti olması gerektiğine inanıyoruz. İstatistiksel olarak bu sendroma yakalanan kişiler 5 belirtinin en az üçünü göstermektedirler.

Rutin olarak yapılan kan tahlilleri tanı koydurucu olarak değil tanıya yardımcı olarak kullanılmaktadır. Deri biyopsileri yine yardımcı yöntemler arasındadır.

Crest Sendromunun Tedavisi Nasıl Yapılır?

Crest sendromunun 2017 itibariyle kesin olarak tedavi edilebilirliği bulunmamaktadır. Bu hastalıkla mücadelede temel mekanizma ortaya çıkmış veya çıkacak semptomları azaltmak ve yok etmek amacıyla müdahalelerde bulunmaktır.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesinde Eğitimimi Sürdürmekteyim. Bana erhanyavuz@mail.com veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

Bu Yazıya Toplamda 1 Yorum Yapılmıştır.

  1. Merhaba,benim el ve ayaklarım morarıyor yani ilk beyaz sonrasında Mora dönüşüyor.ürtiker olduktan sonra bu rahatsızlık çıktı soğuk havada daha çok oluyor.birde dudak pigmentlerım yok yanidudak çizgilerım ve burunda kılcal damarlarım çıktı ne oluyor anlamıyorum. Testler temiz çıkıyor yüzümle ilgili mr çektım sanırım onda bi problem var doktorum nörolojik olabilir dedi teşekkür ederim şimdiden

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here