( Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. )

Çocuk Psikiyatrisi Hangi Hastalıklara Bakar?

Çocuk Psikiyatrisi Neye Bakar?

Çocuk psikiyatrisi bilim dalının amacı, çocukların ruhsal sağlığının korunması ve mutlu bir birey olması, çevresi ile uyum içerisinde olması ve gençlikten erişkinliğe kadar olan süreçte psikolojik sorunların incelenmesi, suç oranlarının bu şekilde de azaltılmasını sağlamaktır. Bu bilin dalı çocuklar üzerindeki psikoloji ile ilgili birçok sorunu araştırır, tanı koyar ve tedavi etmek için gerekli tedavi yöntemlerini uygular. Çocuk psikiyatrisi hangi hastalıklara bakar konusunda birçok hastalık sayılabilir.

cocuk psikiyatrisi hangi hastaliklara bakar
Çocuk psikiyatrisi hangi hastalıklara bakar ile ilişkili görsel.

Çocuk Psikiyatrisinin Baktığı Hastalıklar

Çocuk psikiyatrisi hangi hastalıklara bakar konusunda çocuklarda görülen duygu, davranış, düşünce ile ilgili sorunlar ve bunlarla ilişkili bütün durumları kapsayan bir yapısı vardır. Karşılaşılan sorunların doğru değerlendirilerek doğru tanıların konulması ve doğru tedavinin uygulanması tedavinin sonucunun olumlu olması için önemlidir.

Çocuklarda ve erişkin dönemi öncesindeki bireylerde farklı birçok psikolojik hastalık görülebilmektedir. Bunlar arasında en sık rastlanılan durumlar dikkat eksikliği, anksiyete, zihinsel yetersizlik, hiperaktive bozuklukları, uyku bozuklukları, depresyonlar, beslenme bozuklukları, sorunlar, aile ve çevre ile uyum bozuklukları, otizm, tikler gelmektedir. Cinsel sorunlar ise daha çok ergenlik dönmelerinde görülen hastalıklar arasındadır.

Çocuk Psikiyatrik Hastalıklar ile Ebeveyn İlişkisi

Çocuklarda görülen psikolojik sorunların birçok nedeni olabilir. Çevresel etkilerin yanı sıra özellikle aile içerisindeki sosyal durum çocukların bu tarz çevresel olaylardan etkilenme derecesini belirlemektedir. Bu nedenle ebeveynlerin çocuklarının sağlam bir psikolojiye sahip olması için bilinçli olarak çocuklarını eğitmeleri ve onlara yeterli ilgiyi göstermeleri gerekir. Aile sevgisinden uzak kalan çocuklar bir süre sonra bu sevgiyi dış çevrede aramaktadır. Buda çocuğun aileden uzaklaşarak daha sorunlu bir hal almasına neden olabilir. Aileler bu tarz durumlarla karşılaşmamak, çocuklarının sağlam bir düşünce yapısına sahip olmasını sağlamak için bu konuda gerekli eğitimi de almalıdır.

Çocuklarda Görülen Psikolojik Sorunların Temelinde Ne Yatıyor?

Gece korkuları özellikle çocukların üç veya altı yaşları arasında sıklıklar görülen psikolojik sorunlar arasında yerini almaktadır. Özellikle aile içerisinde ebeveynler sorunlu bir ilişki yaşıyor ve bunu çocuklarına da yansıtıyorlarsa bu durumda çocuğun korkulu rüyalar görme olasılığı da artmaktadır. Bu tarz durumlarda ebeveynler çocukları ile iletişim kurarak gece rüyalarını anlatmasını sağlamalı ve bunların gerçek hayatta olmadığı telkin edilmelidir.

Çocuklar için en önemli anlardan biri de okula başlamaktır. İlk defa aile dışında bir ortamda yalnız kalacak olan çocuk ilk zamanlarda bazı psikolojik sorunlar yaşayabilir. Çocuk ailesi ile arasında çok büyük bir bağ olduğunda aile dışında durmayı istemez. Bu gibi durumlarda çocuklara uygun bir şekilde neden okula gitmeleri gerektiği anlatılmalı ve gerekirse psikiyatri desteği almalıdır.

Dikkat eksikliği ise çağımızın en büyük sorunlarından biridir ve bu sorunu yaşayan çocukların psikolojik destek alması çok önemlidir. Gerekli tedaviler uygulanmazsa çocuk ileri yaşlarda bu sorunu daha ciddi bir şekilde yaşayabilmektedir.

Psikolojik sorunların ortaya çıkmasında ayrıca tikler, alt ıslatmaları, dışkı kaçırma, saldırganlık, yalan söyleme, kekemelik gibi sorunlarda psikolojik sorunların yaşanması nedeni ile ortaya çıkar. Bu konuda çocuklar iyi analiz edilerek doğru zamanda psikiyatri bölümüne başvurulmalıdır.

Çocuk Psikiyatrisine Hangi Durumlarda Başvurulmalıdır?

Yukarıdaki saydığımız nedenler ve bunların dışında gördüğünüz durumlarda öncelikle çocuğunuz ile konuşarak bu sorunları atlatamıyorsanız çocuk psikiyatri bölümüne başvurmak en doğru karar olacaktır. Erken dönemlerde başlanılan psikolojik tedaviler sonrasında çocuklar daha etkili bir şekilde bu tarz alışkanlıklarından veya korkularından kurtulabilmektedir. Ayrıca bu psikolojik sorunların ortaya çıkmasında nörolojik veya diğer etkenlerde olabilmektedir. Psikolojik desteğin yanı sıra diğer rahatsızlıklar içinde doktor desteği alınması önemlidir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Yorum yapın